Το Περιστέρι ζορίστηκε κόντρα στην Ρίτας, αλλά πήρε την πρόκριση στους «16» του BCL!

Το Περιστέρι κόντεψε να… αυτοκτονήσει από το +19 κόντρα στη Ρίτας, όμως βρήκε μεγάλα σουτ στο τέλος και τελικά επικράτησε με 83-80, παίρνοντας την πρόκριση για τους «16» του BCL. Eκεί θα βρεθεί σε όμιλο με Τενερίφη, Χάποελ Ιερουσαλήμ και Καρσίγιακα ή Μπρεογκάν!

Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο ματς και με διάθεση να παίξει πολύ παθιασμένη άμυνα. Οι Τόμπσον και Λαβ έδωσαν τις πρώτες επιθετικές λύσεις για το 6-0, ενώ ο σέντερ των γηπεδούχων ήταν ασταμάτητος, υπογράφοντας με χουκ το 10-1. Η Ρίτας έμεινε για σχεδόν 7 λεπτά χωρίς πόντο, με τον Ντάνγκουμπιτς να διαμορφώνει το 13-1. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Αρ Τζέι Κόουλ άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και μείωσαν σε 13-6. Με συνεχόμενους πόντους του Μήτρου-Λονγκ οι Περιστεριώτες επανήλθαν στο 17-8, όμως η Ρίτας έβαλε μπάζερ μπίτερ τρίποντο με τον Φόστερ για το 17-11 της πρώτης περιόδου.

To Περιστέρι μπήκε με την ίδια ένταση και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Μήτρου-Λονγκ και Γουίλιαμς έφτασε στο 25-14. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και πλησίασαν σε 25-18 με τον Έχοντας, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν και προηγήθηκαν 29-18 με τον Ράγκλαντ. Ο Γουίλιαμς έβαλε ακόμη ένα μακρινό σουτ για το 32-20, ωστόσο η Ρίτας δεν τα παράτησε και πλησίασε σε 34-25 με τον ΝτεΛοριέρ. Ο Κασελάκης μπήκε στον… χορό των τριπόντων για το 39-25, με τους Χόρνσμπι και Έχοντας να διαμορφώνουν το 39-30. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 4 σερί πόντους του Λαβ για το 43-30.

Στο δεύτερο μέρος, με συνεχόμενους πόντους από τους Τόμπσον και Κασελάκη, το σκορ έγινε γρήγορα 49-30. Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να πλησιάσουν με τρίποντο από Νορμάντας και καλάθι του Φόστερ για το 51-38, όμως ο Ράγκλαντ απάντησε με δικό του μακρινό σουτ και ο Λαβ έβαλε γκολ φάουλ για το 57-38. Η Ρίτας προσπάθησε να διατηρηθεί ζωντανή και έριξε απότομα τη διαφορά στους 8 χάρη σε τρίποντα από τους Χόρνσμπι και Κόουλ (57-49). Ωστόσο, οι Γουίλιαμς και Μήτρου-Λονγκ βοήθησαν το Περιστέρι να κλείσει καλά την τρίτη περίοδο, έχοντας προβάδισμα 67-53.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν σειρά της Ρίτας να μπει πολύ δυναμικά και να κάνει το καλύτερό της διάστημα στο ματς. Με ηγέτες τους Φόστερ και ΝτεΛοριέρ, οι Λιθουανοί άρχισαν να πλησιάζουν απειλητικά τους γηπεδούχους, ρίχνοντας τη διαφορά στους 5 (69-64), πριν ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού βάλει τρίποντο για το 71-67. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να μην έχουν λύσεις, με αποτέλεσμα η Ρίτας να μειώσει με καλάθι του Κόουλ σε 75-74, πριν περάσει και μπροστά με τον Έχοντας (75-76). Ο Ράγκλαντ έβαλε μεγάλο καλάθι και έγραψε το 77-76 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ντάνγκουμπιτς έβαλε τεράστιο τρίποντο για το 80-76. Ο Λαβ έβαλε δύο βολές, ο Τόμπσον έχασε δύο που δεν κόστισαν και το ματς ολοκληρώθηκε με θρίαμβο του Περιστερίου.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 43-30, 67-53, 83-80