BCL: «Διέλυσε» τη Λε Μαν και πάει για ελληνικό εμφύλιο με ΑΕΚ ο Προμηθέας!

Ο Προμηθέας ήταν καταιγιστικός στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και διέλυσε την ΛεΜάν με 91-78. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καυτοί από τα 6.75μ. (17/28τρ.) με τους Καουάν, Χέιλ και Τζόουνς να σημειώνουν 54 πόντους συνολικά.

Mε τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Προμηθέας, με τους Πατρινούς να προηγούνται με 8-0 με πρωταγωνιστές του Κάουαν και Χρυσικόπουλο. O Nάρας άνοιξε λογαριασμό με τρίποντο για την ΛεΜάν, με τον Κόνιαρη απαντά με το ίδιο νόμισμα, φτάνοντας τους 5π. (11-3 στο 2’). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε βρει ρυθμό στην επίθεση, όντας αρκετά εύστοχη από τα 6.75μ. (4/5τρ.) και ταυτόχρονα κρατούσε χαμηλά την ΛεΜάν.

Ο Κάουαν είχε πάρει φωτιά από την περιφέρεια (3/3τρ. 9π.) δίνοντας αέρα 14π. στην ομάδα του (17-3 στο 6’). Οι Πατρινοί συνεργάζονταν άψογα, αύξησαν το προβάδισμα τους στο +16 (22-6 στο 5’) παρουσιάζοντας εκπληκτικό πρόσωπο. H γαλλική ομάδα τα είχε βρει σκούρα από την άμυνα των Πατρινών που διατηρούσαν την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (29-10 στο 8’) με τον Τζαμάλ Τζόουνς να έχει βρει και αυτός ρυθμό επιθετικά (2/2τρ. 6π.). Το τέλος της πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Προμηθέα στο +18 σε μια καταιγιστική εμφάνιση από τους Πατρινούς (30-12).

Η άμυνα του Προμηθέα ήταν υποδειγματική και στο ξεκίνημα του 2ο δεκαλέπτου (3κλ.) με τον Χάντερ Χέιλ να συνδέεται και αυτός με το γαλλικό καλάθι (33-12 στο 12’). Η ΛεΜάν παρέμενε χωρίς σκορ για περισσότερο από 3’ με τους Πατρινούς να αυξάνουν την διαφορά στο +24 (36-12 στο 14΄) με τρίποντο του Μπαζίνα και στην συνέχεια ο Ρείνολντς έγραψε το 41-17 στο 15’ με το 10ο τρίποντο του Προμηθέα στην αναμέτρηση (10/14τρ.).

Η τρίποντη καταιγίδα του Προμηθέα συνεχιζόταν με τον Κάουαν να σημειώνει το 4ο δικό του (4/6τρ. 16π.) για το 48-19 στο 16’. Ήταν φανερό πως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε βάλει τις βάσεις για την νίκη και κατ’ επέκταση την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL με το σύνολο του Ντελόρ να αδυνατεί να αντιδράσει, καθώς όλα της πήγαιναν στραβά (10/26 σουτ και 2/10β.). Ο Προμηθέας χαλάρωσε προς το τέλος του ημιχρόνου με την ΛεΜάν να μειώνει την διαφορά κάτω από τους 20π (48-29) με τον Ναράς  να πρωταγωνιστεί.

Πιο αργός σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με τον Προμηθέα να μένει χωρίς σκορ για παραπάνω από 2:30’ με την ΛεΜάν να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει στους 15π. (48-33 στο 23’). Η γαλλική ομάδα προσπαθούσε μέσω της άμυνας της να ξαναμπεί και πάλι στην διεκδίκηση της αναμέτρησης, με τους Πατρινούς να συμπληρώνουν πολύ γρήγορα τα 5 ομαδικά στην τρίτη περίοδο (3’).

Ο Χέιλ (15π.) ήταν αυτός που ξεκόλλησε τον Προμηθέα από τους 50π. με δυο συνεχόμενα τρίποντα, ανεβάζοντας και πάλι την διαφορά στους 20π. (56-36 στο 25π.). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρήκε και πάλι τον ρυθμό της στην επίθεση και με τους Στέφενς και Τζόουνς διατήρησε το προβάδισμα του στα επίπεδα των 20 πόντων (+23, 65-42 στο 27’).

Πλέον οι Πατρινοί προσέφεραν και θέαμα με τους Κάουαν και Στέφενς (68-42 στο 28’), την στιγμή που από την πλευρά της ΛεΜάν προσπαθούσε μόνο ο Νάρας (18π.). Ο Προμηθέας έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +21 (75-54) και πολύ δύσκολα θα μπορούσε να χάσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Παρά την μεγάλη διαφορά ο Προμηθέας δεν έριξε το ρυθμό του στην 4η περίοδο και εκτόξευσε το προβάδισμα του στο +26 (80-54 στο 32′) με τον Μπαζίνα να φτάνει τους 9π. με 3/4τρ. Τα επόμενα λεπτά του δεκαλέπτου ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι Πατρινοί έπρεπε να… αυτοκτονήσουν για να απωλέσουν αυτή την διαφορά.

Η ΛεΜάν κατόρθωσε να ρίξει την διαφορά έπειτα από αρκετή ώρα στους 16π. (84-68 στο 36′) αφυπνίζοντας τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου. Ο Προμηθέας ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 20 πόντους (91-71 στο 38΄) δίνοντας τέλος στις όποιες ελπίδες της ΛεΜάν για ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 48-29, 75-54, 91-78.