Volley League Γυναικών: Πήρε το τρίποντο στο ντέρμπι «Δικεφάλων» ο ΠΑΟΚ

Με την πιο πειστική φετινή του εμφάνιση, ο παθιασμένος ΠΑΟΚ των 6 Ελληνίδων στην αρχική του σύνθεση επικράτησε άνετα της ΑΕΚ εντός έδρας με 3-0, παίρνοντας μία νίκη ουσίας αλλά και ψυχολογίας, φτάνοντας τους 15 πόντους – Στους 22 έμεινε η «ένωση».

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο παιχνίδι (7-7), με την ΑΕΚ να παίρνει προβάδισμα δύο πόντων με 10-12 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Νικόλοβα.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με δικό του σερί και τις Κυπαρίσση – Πολυνοπούλου να δίνουν σκορ να προσπεράσει με 17-15 σε ένα κρίσιμο σημείο, ενώ η Τσιόγκα με μπλοκ έβαλε μπροστά τον Δικέφαλο του Βορρά με 4 (20-16). Οι ασπρόμαυρες συνέχισαν έτσι και με 25-17 μετά από άουτ επίθεση της Στράντζαλη έκαναν το 1-0.

Με την Τσιόγκα να κάνει εξαιρετικά σερβίς και δύο άσσους, ο ΠΑΟΚ έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 8-2. Η είσοδος της Καλντερόν έδωσε ψυχολογία στις φιλοξενούμενες, οι οποίες μείωσαν σε 14-12 και ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση του σετ.

Με τα λάθη της ομάδας του Οτσάλ να είναι πολλά και τις ασπρόμαυρες να τα εκμεταλλεύονται, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +4 (20-16) προς το φινάλε του σετ. Σε εκείνο το σημείο, Μπλάνκο και Στράντζαλη κράτησαν την ΑΕΚ η οποία ισοφάρισε σε 23-23, αλλά ένα μπλοκ της Κυπαρίσση και ένα λάθος της Καλαντάντζε έφεραν το 2-0 του συνόλου του Ζάκοτς με 25-23.

Στο τρίτο σετ οι κιτρινόμαυρες μπήκαν αποφασισμένες για να μειώσουν στα σετ και προηγήθηκαν με 5-9 από πόντο της Νικόλοβα. Ο ΠΑΟΚ με δικό του σερί από τους άσσος της Κλέπκου στην Στράντζαλη προσπέρασε με 12-10 στα μισά.

Οι ασπρόμαυρες συνέχισαν με το… πόδι στο γκάζι και ξέφυγαν με 18-13 αλλά με μπλοκ της Γιώτα η «ένωση» μείωσε σε 18-16. Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν πτοήθηκε με εκπληκτικό finish στο σετ επικράτησε με 25-20 μετά από επίθεση της Κυπαρίσση, πανηγυρίζοντας μία μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 25-17, 25-23, 25-20