CEV Cup: Νέα ήττα και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ

Η ποιότητα της Μιλάνο «μίλησε» και στη Θεσσαλονίκη και η ομάδα του Πιάτσα νίκησε εκ νέου τον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ, τσεκάροντας και τυπικά το εισιτήριο για τους «8» του CEV Cup. Στα θετικά για τον ΠΑΟΚ ήταν η επιστροφή του Ντεν Ντρις σε αγωνιστική δράση.

Η Μιλάνο μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 7-10 από επίθεση του Λόσερ, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 15-17 δια χειρός Φαν Χάρντερεν στα μέσα του πρώτου σετ. Οι Ιταλοί πάτησαν και πάλι το πόδι.. στο γκάζι και ξέφυγαν με 18-23 και με 20-25 έκαναν το 0-1.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν γρήγορα με 4-9, με τον ΠΑΟΚ να έχει πρόβλημα στην υποδοχή από τα σερβίς της Μιλάνο. Οι παίκτες του Πιάτσα συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο, έκαναν το 14-21 από επίθεση του Μελγκαρέχο και με μπλοκ στον Ντεν Ντρις έγραψαν το 0-2 με 18-25.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν πιο πιεστικός από το σερβίς και είχε καλύτερο μπλοκ, μένοντας κοντά στο σκορ από την Μιλάνο με 10-11 από πόντο του Τρούχτσεβ.

Oι «ασπρόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους και προσπέρασαν με 17-16, ενώ ο Τρούχτσεβ που ανέλαβε την επίθεση του ΠΑΟΚ σημείωσε με άσσο το 22-19. Η ομάδα του Μιλενκόσκι συνέχισε έτσι και με 25-20 μείωσε σε 1-2 το σκορ.

Στο τέταρτο σετ η Μιλάνο μπήκε αποφασισμένη για να καθαρίσει το ματς και πήρε προβάδισμα με 9-12 και 14-18. Συνεχίζοντας έτσι, οι Ιταλοί έφτασαν στο 19-24 και με 20-25 διαμόρφωσαν το τελικό 1-3 της αναμέτρησης.

Tα σετ: 20-25, 18-25, 25-20, 20-25