Live: Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 2-2 (τελικό)

Τέλος του αγώνα.

Η φάση είναι καθαρή, αλλά εξετάζεται από το VAR. Ο Αθανασιάδης έχει κάνει τεράστιο λάθος χωρίς φάουλ.

94′:ΓΚΟΛ για τον Πανσερραϊκό. Ο Θυμιάνης κερδίζει την μπάλα στον αέρα από τον Αθανασιάδη, ο οποίος πέφτει κάτω

93′: Δοκάρι με σουτ του Τομάς για τον Πανσερραϊκό.

92′: Στο δοκάρι η κεφαλιά του Ζίνι από το κόρνερ του Ελίασον.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

87′: Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Ελίασον, ο οποίος έψαχνε ασίστ στον Λιβάι, ο οποίος όμως ήταν εκτεθειμένος και τελικά καθυστέρησε όσο έπρεπε για να χαθεί το σίγουρο γκολ.

80′: Οικονόμου αντί Μορέιρα και Μπαΐροβιτς αντί Μούργου.

78′: Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ. Έξω Τσούμπερ, μέσα ο Ζίνι, έξω ο Μουκουντί, μέσα ο Μήτογλου.

73′: Ο Πανσερραϊκός κινείται απειλητικά, απέναντι σε μια ΑΕΚ που δείχνει… επικίνδυνα χαλαρή.

72′: Κίτρινη στον Μάνταλο.

70′: Κίτρινη στον Τσούμπερ.

69′: Κίτρινη στον Ουεντραόγκο για σπρώξιμο στον Ελίασον.

65′: Με δέκα ο Πανσερραϊκός, ο Μπέργκστρομ ανέτρεψε τον Λιβάι που έμπαινε προς την περιοχή. Κόκκινη ο Σιδηρόπουλος, σωστή απόφαση.

63′: Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Ο Λιβάι έκανε το γύρισμα, ο Τσούμπερ δεν πρόλαβε, ο Ελίασον άργησε να εκτελέσει και ανακόπηκε, αλλά ο επερχόμενος Ρότα έκανε σέντρα-σουτ που δεν πρόλαβε να σπρώξει στα δίχτυα ο Τσούμπερ.

60′: Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΚ. Μάνταλος αντί Γαλανόπουλου.

58′: Πρώτη αλλαγή για Πανσερραϊκό, ο Τομάς αντί του Σοφιανού.

53′: Κίτρινη κάρτα στον Σοφιανό για μαρκάρισμα στον Ελίασον. Τέταρτη για τους γηπεδούχους.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σιμάνσκι αντί Γιόνσον. Χωρίς αλλαγές ο Πανσερραϊκός.

Τέλος ημιχρόνου.

45′: Κίτρινη κάρτα στον Γαλανόπουλο.

45′: ΓΚΟΛ η ΑΕΚ. Εξαιρετική επίθεση για την ΑΕΚ. Ο Γαλανόπουλος επιτέθηκε κάθετα, έδωσε στον Τσούμπερ κι αυτός σέρβιρε στον Λιβάι Γκαρσία, που με αριστερό πλασέ έκανε το 1-2.

44′: Ξαφνικό σουτ του Τσούμπερ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά 3-4 μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κατσίκα.

43′: Kαλή στιγμή της ΑΕΚ με αντεπίθεση, αλλά το σουτ του Ελίασον κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

39′: ΓΚΟΛ για τον Πανσερραϊκό. Ο Μούργος κάνει τη σέντρα με το αριστερό από τα δεξιά και ο Θυμιάνης που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 1-1.

26′: Πολύ καλή στιγμή για Πανσερραϊκό. Άλεξιτς σουτάρει από το ύψος της περιοχής και πλάγια, ο Αθανασιάδης αποκρούει σε κόρνερ ωραία στη δεξιά γωνία του.

22′: Ο Τσούμπερ σουτ εκτός περιοχής, λίγο πάνω από το οριζόντιο! Καλή στιγμή με το δυνατό μακρινό σουτ του Ελβετού.

Tο τέταρτο γκολ του Λάζαρου Ρότα με την ΑΕΚ, δεύτερο φετινό.

16′: ΓΚΟΛ η ΑΕΚ. Ο Τσούμπερ βρήκε χώρο, επιτέθηκε κατά μέτωπο, εξαπέλυσε το σουτ που ο Κατσίκας απέκρουσε ασθενώς και από την προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία που έκανε… τσαφ, ο επερχόμενος Ρότα μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

10′: Κίτρινη κάρτα στον Μορέιρα για μαρκάρισμα στον Ελίασον.

9′: Ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε από τον Θυμιάνη, αλλά το σουτ που έκανε με το αριστερό στην κίνηση λίγο μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά, ήταν κακό και πέρασε άουτ.

5′: Ο Χατζηστραβός γίνεται αποδέκτης της μπάλας λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά, εξαπολύει ένα πολύ δυνατό σουτ που περνά 3-4 μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη.

Σέντρα σε περίπου 5 λεπτά.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γαλανόπουλος, Γιόνσον, Ελίασον, Τσούμπερ, Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία.

Πανσερραϊκός: Κατσικάς, Θυμιάνης, Μπέργκστρομ, Ντανχερλούι, Δεληγιαννίδης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός, Μούργος, Χατζηστραβός, Άλεκσιτς.