Βόλεϊ: Δύσκολες αποστολές στην Ευρώπη για ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό

Η Αλιάνζ Μιλάνο νίκησε 3-0 σετ τον ΠΑΟΚ στην πόλη της Βόρειας Ιταλίας την περασμένη εβδομάδα στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τους «16» του CEV Cup βόλεϊ ανδρών.

Πλέον, ο Δικέφαλος του Βορρά θέλει νίκη στο «Παλατάκι» (18:00) με το ίδιο σκορ ή 3-1 σετ κόντρα σε μια πανίσχυρη ομάδα στο δεύτερο ματς, για να διεκδικήσει στο «χρυσό» σετ την πρόκριση στα προημιτελικά.

Για τους ασπρόμαυρους δεν θα αγωνιστεί ξανά ο τραυματίας Μπραμ Βαν ντε Ντρις.

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός έχασε 3-2 σετ στο Μετς από την πανίσχυρη Μόντσα στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών και βρίσκεται στην Ιταλία με στόχο τη νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να κάνει την υπέρβαση.

Οι πράσινοι θέλουν απόψε (21:00) νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να προκριθούν απευθείας στους «8». Αν νικήσουν 3-2 σετ, θα ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα κι η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.