BCL: «Λύγισε» στην παράταση από την αήττητη Ντιζόν ο Προμηθέας

Ο Προμηθέας παρά τις απουσίες των ηγετών του -Χέιλ και Κάουαν- πάλεψε στα… ίσα την αήττητη Ντιζόν (5-0), αλλά λύγισε στην παράταση με 71-68 (63-63 κ.δ.), Μοιραίος ο Στέφενς, που στην κανονική διάρκεια αστόχησε σε 2 βολές στα 5″ για τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα ήταν ο Χάιμε Ετζενίκε, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους σε 13:24 λεπτά συμμετοχής, με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να προσθέτει άλλους 10. Στους 9 ο Τζαμάλ Τζόουνς.

Από την πλευρά της Ντιζόν, πρωταγωνιστής ήταν ο Άχμεντ Κέιβερ, που μίλησε στα κρίσιμα σημεία για τη γαλλική ομάδα και είχε 18 πόντους. Στους 14 ο Ντέιβιντ Χόλστον.

Το παιχνίδι ήταν πολύ «σφιχτό» από την αρχή, με τις δύο ομάδες να ρίχνουν το βάρος στην άμυνα και τις επιθέσεις να κυριαρχούνται από νευρικότητα. Είναι χαρακτηριστικό πως στην πρώτη περίοδο ο Προμηθέας και η Ντιζόν σκόραραν μαζί 24 πόντους, με τον Ετζενίκε (7π.) να πρωταγωνιστεί από πλευράς Πατρινών. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο από την εκκίνηση της αναμέτρησης, με τον Ετζενίκε να δίνει προσωρινά στο 8′ προβάδισμα 3 πόντων στην ομάδα του Παπαθεοδώρου (8-5). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με σερί 6-0 και προηγήθηκαν εκείνοι πρώτοι με +3 (8-11) στο 9′, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 13-11 με επιμέρους 5-0 του Προμηθέα.

Διαφορετική εικόνα στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες στα μισά του δεκαλέπτου αν έχουν πιάσει ήδη την επιθετική επίδοση του πρώτου (10-14 επιμέρους στο 15′), με την Ντιζόν με τον Χόλστον να παίρνει την μπαγκέτα και να οδηγεί τους φιλοξενούμενους. Η γαλλική ομάδα προηγήθηκε με 15-20 στο 12′, για να μειώσει ο Προμηθέας σε 21-22 στο 15′. Οι φιλοξενούμενοι όμως βρήκαν και πάλι ρυθμό στην επίθεση και στο 17′ προηγήθηκαν με 23-29. H απάντηση των Πατρινών ήρθε και πάλι από τον Ετσενίκε, που έφτασε τους 14 πόντους με 5/6 δίποντα, μειώνοντας σε 27-29 στο 18′. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την Ντιζόν να βρίσκεται στο +4 (29-33) και το παιχνίδι να είναι ντέρμπι για γερά νεύρα.

Η διαφοροποίηση στην τρίτη περίοδο είχε να κάνει με τα… σκουπίδια. Ο Προμηθέας αδυνατούσε να κεφαλαιοποιήσει τις πολύ καλές του άμυνες, με την Ντιζόν να ανανεώνει επιθέσεις και να φτάνει στα 11(!) επιθετικά ριμπάουντ. Το 4ο φάουλ του Ετζενίκε έφερε ακόμα έναν «πονοκέφαλο» στον Παπαθεοδώρου, αλλά ο Προμηθέας μπήκε στην τελική ευθεία του ματς στην ισοπαλία. Οι Πατρινοί όχι μόνο ροκάνισαν τη διαφορά, αλλά και με τον Τζαμάλ Τζόουνς στο 23′ πέρασαν μπροστά με 40-38, με την Ντιζόν να εκμεταλλεύεται τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ και να παίρνει εκ νέου κεφάλι στο παιχνίδι. Η γαλλική ομάδα κατόρθωσε να ξεφύγει στο σκορ με 44-48 στο 29′, όμως το τρίποντο του Χρυσικόπουλου και η βολή του Κόνιαρη έφεραν την αναμέτρηση στα ίσια στο φινάλε του δεκαλέπτου (48-48).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου, με τον Προμηθέα χάρη σε 2 σερί τρίποντο και πάλι των Χρυσικόπουλου και Κόνιαρη να προηγείται στο 32′ με 54-51. Η Ντιζόν στο 33′ με 2/3 βολές από τον Κέιβερ μείωσε σε 54-53, με την αστοχία να κάνει και πάλι την εμφάνισή της στη συνέχεια, με τις δύο ομάδες να μένουν δίχως πόντο για σχεδόν 3 λεπτά στο ματς. Λύση έδωσε για τον Προμηθέα ο Στέφενς, που στο 36′ διαμόρφωσε το 56-53, με τον Λάζιτς να απαντά στο 37′ και να ισοφαρίζει σε 56-56, βάζοντας φωτιά στα τελευταία 3 λεπτά την αναμέτρησης. Ο Τζαμάλ Τζόους στο 38′ με κάρφωμα έγραψε το 58-56, με τον Στέφενς στο 39′ να κάνει το 60-58 στην εκπνοή της επίθεσης. Ο Τσικόκο στο 1:22 πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 60-60, με τον Λάζιτς στα 58″ με τρίποντο να διαμορφώνει το 60-63.  Ο Ρέινολντς στα 33″ με ένα… τρελό τρίποντο ισοφάρισε σε 63-63, με τον Στέφενς στα 5″ να χάνει την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στον Προμηθέα, έχοντας 0/2 βολές και το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση (63-63).

Ο Φρέιζιερ στην εκκίνηση της παράτασης με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα με 64-63, με τον Κέιβερ με τον ίδιο τρόπο να φέρνει μπροστά στο σκρο την Ντιζόν με 64-65. Ο Τσικόκο στο 43′ μετά από ακόμα ένα επιθετικό ριμπάουντ διαμόρφωσε το 64-67, με τον Τζαμάλ Τζόουνς με 1/2 βολές να γράφει το 65-67. Ο Κόφεϊ στο 44′ με 1/2 βολές μείωσε σε 66-67, με τον Κέιβερ να γράφει στα 33″ πριν το τέλος της παράτασης το 66-69. Ο Φρέιζερ στα 22″ με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 68-69, με τον Κέιβερ στα 19″ να γράφει το 68-71 και να δίνει στην Ντιζόν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 29-33, 48-48, 63-63 (κ.δ.), 68-71