Τα τρίποντα έσωσαν τη Μονακό πριν από τον Ολυμπιακό

Η Μονακό συνάντησε αρκετές δυσκολίες στην έδρα της Λε Μαν, αλλά έφυγε με τη νίκη με 95-84, έχοντας τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Η Μονακό επιχείρησε να κάνει την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Λε Μαν εύκολη από το πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκε με 29-16 και πίστεψε ότι το ματς τελείωσε από νωρίς, προκειμένου να αφοσιωθεί στον επόμενο αντίπαλό της, τον Ολυμπιακό.

Η Λε Μαν έκανε την αντεπίθεσή της, μείωσε στους 7 πόντους στο ημίχρονο (41-48). Η Μονακό μέτρησε 50% στα σουτ τριών πόντων (12/24) και ουσιαστικά αυτό αποτέλεσε το… σωσίβιό της απέναντι σε κάθε προσπάθεια της γηπεδούχου.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 16 πόντους (4/7 διπ., 2/5 τριπ., 2/2 βολές), ενώ ακολούθησαν οι Ματ Στράζελ (14π., 4/5 τριπ.), Έλι Οκόμπο (13π.) και Ντόντα Χολ (12π., 5 ριμπ.). Για την ηττημένη, ο ΝτεΒάντε Τζόουνς μέτρησε 20 πόντους, ενώ ο Τρέβορ Χάτζινς πρόσθεσε 16.

Πλέον, η Μονακό έφτασε στις 12 νίκες (έχει μία ήττα) και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνανα.

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 41-48, 64-70, 84-95.