Ήττα για την ΑΕΚ στο Ανόβερο για το EHF European League

Η ΑΕΚ για 39 λεπτά είχε την πρωτοπορία στο εκτός έδρας αγώνα της με το Ανόβερο, όμως δεν άντεξε και γνώρισε την ήττα με 31-25 (12-14 ημ.) για την 3η αγωνιστικής του β’ ομίλου στο EHF European League.

Η αμυντική λειτουργία ήταν δυσανάλογη για την ΑΕΚ, που δέχθηκε μόλις 12 γκολ στα πρώτα 30 λεπτά και 19 στο δεύτερο μισό από τη γερμανική ομάδα, που έφθασε στις τρεις νίκες, με την πρωταθλήτρια Ελλάδος να γνωρίζει τη 2η ήττα της στον όμιλο/

Όσο ο Στίπε Μαντάλινιτς έβρισκε λύσεις η ΑΕΚ είχε σταθερά την πρωτοπορία στο 1ο ημίχρονο. Ο Κροάτης με έξι γκολ σε επτά προσπάθειες ήταν ο ηγέτης για την ΑΕΚ, που προηγήθηκε με 11-7 (24′), 12-9 και 14-12 με τη λήξη του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι σταμάτησαν τον Μαντάλινιτς (0/4 σουτ) και παρότι η ΑΕΚ με δύο γκολ από τον Λιάπη και ένα από τον Μαρτίνοβιτς προηγήθηκε με 17-13 (33′), ανέτρεψαν γρήγορα τη διαφορά.

Ισοφάρισαν σε 17-17 (38′) και με σερί 4-0 πήραν κεφάλι στο σκορ με 24-20 (46′), άνοιξαν τη διαφορά μέχρι και τα επτά γκολ, φθάνοντας στο τελικό 31-25. Για την 4η αγωνιστική η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει το Ανόβερο στις 21 Νοεμβρίου.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 4-5, 7-8, 8-11, 12-14 (ημ.), 15-17, 18-19, 22-20, 26-22, 28-24, 31-25.

Ανόβερο: Βούγιοβιτς 3, Ούσινς 3, Κούλες 5, Στρμίλιαν 1, Εντβάτερσον 3, Γκερμπλ 2, Μπρόζοβιτς 3, Φίσερ 7, Φέισε 3, Μπούχνερ 1.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς, Κρητικός 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 4, Αρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 4, Κεδέρης 4.