Ligue 1: Ο Εμπαπέ λύτρωσε την Παρί Σεν Ζερμέν στο 89′

Η Μπρεστ γύρισε από το εις βάρος της 2-0 κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν, ωστόσο οι πρωταθλητές απέφυγαν την… μπανανόφλουδα με γκολ του Εμπαπέ στο 89′ και πήραν τη νίκη με 3-2 που τους έφερε στην δεύτερη θέση της Ligue 1 πίσω από τη Νις.

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό χάρη στο πανέμορφο τέρμα του… βιονικού 17χρονου Ζαϊρ-Εμερί που βρήκε δίχτυα με δυνατό σουτ εκτός περιοχής. Στο 28′ ο Εμπαπέ ντρίμπλαρε στο «κουτί» και εκτέλεσε χαμηλά για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 43′ με γκολ του Μουνιέ και στο 52′ σόκαραν την Παρί ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τον Λε Ντουαρόν. Η λύτρωση τελικά για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 89ο λεπτό. O Εμπαπέ εκτέλεσε το πέναλτι, ο Μπιζό του είπε «όχι» όμως στην επαναφορά ο 24χρονος τον νίκησε και χάρισε το «τρίποντο» στην Παρί Σεν Ζερμέν.