Super League 2 – Βόρειος όμιλος: «Τρένο» ο Λεβαδειακός… καθάρισε και την ΑΕΚ Β’

Απόλυτο «αφεντικό» στον Βόρειο όμιλο της Super League 2 παραμένει ο Λεβαδειακός.

Παρόλο που βρήκε σθεναρή αντίσταση από την ΑΕΚ Β, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια κατάφερε να πανηγυρίσει την πέμπτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια με 2-1.

Οι Βοιωτοί μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, φτιάχνοντας δυο ευκαιρίες και κερδίζοντας πέντε κόρνερ στα πρώτα 7 λεπτά. Αν και καρποφόρησε λοιπόν η υπεροχή τους στο β’ ημίχρονο, με απευθείας σουτ του Νίκα μετά από γύρισμα του Γιαννιώτα στο 63’. Οι μαχητικοί φιλοξενούμενοι κατάφεραν ν’ απαντήσουν με κεφαλιά του Ραντόνια έπειτα από εκτέλεση κόρνερ που έφερε την ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα.

Εκμεταλλευόμενος ωστόσο ο Λεβαδειακός το αριθμητικό πλεονέκτημα που αποκόμισε από το 78’, πέτυχε το πολύτιμο γκολ στο 84’: Χάρη σε κεφαλιά του Ρόμο από σέντρα του Βήχου που νίκησε τον Γκίνη και κατέληξε στα δίχτυα. Από ‘κει και πέρα η ΑΕΚ Β δεν μπόρεσε ν’ αντιδράσει, μένοντας μάλιστα με εννέα παίκτες στις καθυστερήσεις.