Eurocup: Διπλό στην Πολωνία με σπουδαία άμυνα για τον Άρη

Το πρώτο του ευρωπαϊκό διπλό και παράλληλα την τέταρτη σερί του νίκη σε όλες τις διοργανώσεις πέτυχε ο Άρης, επικρατώντας στην Πολωνία της Σλασκ Βρότσλαβ με 80-63. Σούπερ ο Γκάλινατ, σούπερ άμυνα οι «κιτρινόμαυροι» με 13 κλεψίματα.

Έχοντας τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα και παίζοντας ακόμα πιο συγκεντρωμένα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης πήρε τη νίκη για να φέρει το ρεκόρ του σε ισορροπία (2-2). Και περιμένει την Κλουζ στο Παλέ την επόμενη αγωνιστική  (1/11, 20:00).

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ ήταν… όλα τα λεφτά, φτάνοντας τους 23 πόντους (9/10 βολές, 4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα) και έχοντας και 9 κερδισμένα φάουλ. Ανεβασμένος ο Μάρκους Καρ με 18 πόντους, ενώ σημαντική η συμβολή του Ρόνι Χάρελ με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Για την Σλασκ, που έμεινε χωρίς νίκη στο Eurocup (0-4), ο Χασάνι Γκράβετ είχε 11 πόντους, αλλά σίγησε στο δεύτερο ημίχρονο, όσους έβαλε και ο Άρτσιουμ Παραχούσκι.

Με τον Γκάλινατ να ξεκινάει «ζεστός» και με διάθεση να ηγηθεί (8π.), ο Άρης προηγήθηκε 7-14, ενώ με τον Ντε Σόουζα κυρίαρχο στη ρακέτα έγινε και το 9-18. Μέσα από την άμυνά του ο Άρης είχε πιάσει τον ρυθμό που ήθελε ο Γιάννης Καστρίτης, με την περίοδο να κλείνει στο 16-22.

Η εικόνα των «κιιτρινόμαυρων» όμως άλλαξε άρδην στην πορεία. Δύο σερί τρίποντα τους αποδιοργάνωσαν, με τη Σλασκ να εκμεταλλεύεται την κατάσταση και να προσπερνάει με 26-24, κρατώντας παράλληλα τον Τολιόπουλο άποντο παραγωγικά. Ο Καρ ωστόσο είχε πάρει… μπρος (13π.), αλλά η άμυνα του Άρη δεν ήταν πλέον αποτελεσματική. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 39-35, όμως με Γκάλινατ και Χάρελ οι Θεσσαλονικείς ανέκτησαν το προβάδισμα στο φινάλε του ημιχρόνου (42-43).

Βραχεία κεφαλή κρατούσε ο Άρης στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Με τρίποντο του Μποχωρίδη έγραψε το 44-51 και με τον Γκάλινατ επιθετική αιχμή διατήρησε το +7, ενώ ο Σανόγκο έστειλε τη διαφορά ξανά στη μέγιστη υπέρ της ομάδας του διαφορά με το 52-61 στο 30′, έχοντας κάνει ως τότε δέκα κλεψίματα.

Ο Καρ διαμόρφωσε μάλιστα και το +11 (52-63) και ο Χάρελ με το δεύτερο τρίποντό του έφερε την ομάδα του σε απόσταση ασφαλείας για το 57-71 στο 35′. Ο τελευταίος με κλέψιμο και μπάσιμο έκανε και το 57-73, με τους γηπεδούχους, πλέον, να συνειδητοποιούν πως δεν μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι, με τον Μπάνκστον να γράφει το τελικό 63-80.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 42-43, 52-61, 63-80