Με ανατροπή η Λάκη στις «16» στο Ηράκλειο

Η Μιχαέλα Λάκη επικράτησε με 2-1 σετ της Λόλα Ραντιβόγιεβιτς, σε ματς που κράτησε σχεδόν τρεις ώρες και συνεχίζει στο 25άρι τουρνουά στο Ηράκλειο Κρήτης.

Η 18χρονη τενίστρια έχασε το πρώτο σετ από τη Σέρβα (Νο.6 στο ταμπλό) με 6-4, όμως έβγαλε αντίδραση και γύρισε το ματς.

Παρά τα 8 διπλά λάθη, εκμεταλλεύτηκε τα αβίαστα της επίσης 18χρονης αντιπάλου της (Νο.244 στον κόσμο) και πήρε τα επόμενα δύο σετ με 6-4, 6-3, έπειτα από 2 ώρες και 47 λεπτά αγώνα.

Έκανε 7 break στο ματς και έκλεισε θέση για τις «16», όπου αντίπαλός της θα είναι η Γερμανίδα Μαρί Βογκντ, η οποία είναι εκτός 1000άδας στο ranking.

Σε αντίθεση με τη Λάκη, η Δήμητρα Παύλου δεν θα συνεχίσει στο Ηράκλειο. Απέναντι στο Νο.2 του ταμπλό, την Ιρίνα Μπάρα από τη Ρουμανία, ηττήθηκε εύκολα με 2-0 σετ (6-3, 6-0) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.