Πρεμιέρα με νίκη στο διπλό για την Παπαμιχαήλ στο Τόκιο – Αύριο η πρώτη «μάχη» της στο μονό

Στα προημιτελικά του διπλού στο 500άρι τουρνουά στο Τόκιο πέρασε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ με τη Φερνάντα Κοντρέρας.

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ με τη Φερνάντα Κοντρέρας συνεργάζονται εξαιρετικά στα τελευταία τουρνουά και σήμερα επικράτησαν των Μαροζάβα και Σχουφς με 2-0 σετ (7-5, 6-4) σε 90 λεπτά για τη φάση των «16» στο 500άρι της WTA στο Τόκιο.

Η Ελληνίδα και η Μεξικανή τενίστρια στο πρώτο σετ βρήκαν το break στο 6-5, ενώ στο δεύτερο προηγήθηκαν με 5-2 και σέρβιραν για το ματς, αλλά είδαν τις αντίπαλές της να σπάνε το σερβίς τους. Είχαν δεύτερη ευκαιρία να το τελειώσουν στο 5-4 και το έκαναν στο σερβίς της Δέσποινας.

Προκρίθηκαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης, όπου εκεί θα αντιμετωπίσουν είτε το Νο.1 του ταμπλό, την Καναδή Νταμπρόφσκι με την Αυστραλέζα Ράτλιφ, ή τις Γιαπωνέζες Χοζούμι και Νινομίγια.

Η Παπαμιχαήλ αύριο (26/9, 08.30-09.00) θα ριχτεί και στη «μάχη» του απλού, με πρώτη αντίπαλο στη φάση των «32» τη Γιαπωνέζα Καβαγκούτσι.