Η Μακάμπι επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα σε ματς-θρίλερ με δυο παρατάσεις

Η Μακάμπι ήταν η νικήτρια του πρώτου ημιτελικού στο τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» το οποίο διεξάγεται στην Κύπρο. Η ομάδα του «λαού» σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με δυο παρατάσεις κατάφερε να κερδίσει τον Ερυθρό Αστέρα με 112-109 παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν αυτός που μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, κατορθώνοντας να πάρει μια μικρή αλλά όχι ασφαλή διαφορά (13-20 1η περ.). Το σύνολο του Όντετ Κάτας αντέδρασε καταφέρνοντας να μειώσει το σκορ, κλείνοντάς το πρώτο ημίχρονο με διαφορά ενός πόντου (44-43), σε μια περίοδο που σημειώθηκαν 54 πόντοι (31-23).

Η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώνοντάς αισθητά την άμυνα της αποκτώντας ένα προβάδισμα 6 πόντων (53-47 στο 5΄). Ωστόσο η ομάδα του Ιβάνοβιτς μείωσε την διαφορά κάνοντας ντέρμπι την τελευταία περίοδο. Το 4ο δεκάλεπτο βρήκε την ισραηλινή ομάδα να κάνει ένα σερί 8-0 αποκτώντας προβάδισμα 9 πόντων, ωστόσο ο Ερυθρός απάντησε με δικό του σερί 1-9 για το 74-73 στο 6’. Στα τελευταία δυο λεπτά η Σέρβικη ομάδα κατάφερε να περάσει μπροστά με την Μακάμπι να ισοφαρίζει και να στέλνει το ματς στην παράταση.

Το σύνολο του Κάτας πήρε προβάδισμα 4 πόντων (90-86), όμως ο Αστέρας είχε και πάλι απάντηση και με ένα σερί 5-0 πέρασε μπροστά με 90-91 με το παιχνίδι να οδηγείται και πάλι στην παράταση μετά το άστοχο σουτ του Νέντοβιτς. Στην 2η παράταση η Μακάμπι πήρε προβάδισμα 7 πόντων (107-100) καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι ένα λεπτό πριν το τέλος του.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 44-43, 63-62, 84-84, 95-95, 112-109.