Πρόωρος αποκλεισμός για Παπαμιχαήλ στην Κίνα, «λύγισε» κι ο Σακελλαρίδης

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το πρώτο της εμπόδιο στο Guangzhou Open (WTA 250).

Η 30χρονη Ελληνίδα, Νο.190 στον κόσμο, ηττήθηκε από την Κινέζα Ζουοσουάν Μπάι (Νο.129) με 6-3, 7-5 μετά από μάχη σχεδόν δύο ωρών και έμεινε εκτός της φάσης των «16» στο κινεζικό τουρνουά.

Θυμίζουμε ότι η Δέσποινα πέρασε στο κυρίως ταμπλό μετά από μεγάλη προσπάθεια, καθώς χρειάστηκε να κερδίσει δύο αγώνες στα προκριματικά. Η Μπάι θα παίξει στη συνέχεια με τη νικήτρια του αγώνα Μαρία-Ίλα.

Ήττα στην Κίνα γνώρισε και ο Στέφανος Σακελλαρίδης, που αυτή την εβδομάδα κάνει το ντεμπούτο του στο Top 400 του κόσμου (Νο.396).

Ο 19χρονος τενίστας πάλεψε μέχρι… τελικής πτώσης κόντρα στον σαφώς πιο έμπειρο Λούκας Σάβιλ (Νο.116), όμως έχασε με 7-5, 6-7(6), 6-4 σε 3 ώρες και 28 λεπτά στον πρώτο προκριματικό γύρο της Ζουχάι (ATP 250).

Κατάφερε, μάλιστα, να στείλει το ματς σε τρίτο σετ, αφού πρώτα έσωσε δύο ματς πόιντ του 29χρονου Αυστραλού στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ήταν η πρώτη του παρουσία σε προκριματικά στο tour της ATP.