Μundobasket 2023: Σπουδαία νίκη για το Πράσινο Ακρωτήρι

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε το Πράσινο Ακρωτήρι που πήρε το θρίλερ κόντρα στη Βενεζουέλα. Οι Αφρικανοί επικράτησαν με 81-75 και διατήρησαν «ζωντανές» τις ελπίδες τους, για πρόκριση στον επόμενο γύρο του Mundobasket 2023.

Για το Πράσινο Ακρωτήρι, ο Γουίλ Ταβάρες είχε 20 πόντους και μεγάλα καλάθια στο τέλος, ενώ ο Γκόμες είχε 22 πόντους και ο Αλμέιδα 18 πόντους. Το αστέρι της ομάδας, Έντι Ταβάρες έμεινε χαμηλά με 4 πόντους, όμως κατέβασε 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Από την άλλη 15 είχε ο Κουμπιλάν και 14 πρόσθεσε ο Ζαμόρα.

Το Πράσινο Ακρωτήριι μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με τον Αλμέιδα με 8-18. Η Βενεζουέλα αντέδρασε και μείωσε σε 23-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τις δύο βολές του Ρουίζ. Η Βενεζουέλα επέβαλε τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 46-33 στο ημίχρονο με το τρίποντο του Γκουιλέντ.

Οι Αφρικανοί όμως αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια και με το κάρφωμα του Έντι Ταβάρες πέρασαν μπροστά με 72-73, τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Γουίλ Ταβάρες κάρφωσε για το 75-77, ένα λεπτό για το τέλος, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 75-79 στα 22 δευτερόλεπτα και «κλείδωσε» το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 46-33, 66-59, 75-81