Mundobasket 2023: «Τρίποντη» νίκη για το Νότιο Σουδάν κόντρα στην Κίνα

Ανώτερο το Νότιο Σουδάν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Mundobasket 2023, επικρατώντας με 89-69 της Κίνας, έχοντας μεγάλο ποσοστό ευστοχίας (50%) στα τρίποντα (15/30) και πλουραλισμό στην επίθεση.

Μετά από ένα νευρικό και για τις δύο ομάδες ξεκίνημα, ο Τζόουνς ανέλαβε δράση για το Νότιο Σουδάν σημειώνοντας το 5-7 και τους Κινέζους πάντως να απαντούν με επιθετική πολυφωνία για το 11-9. Και η συνέχεια ήταν… τρίποντη για το Νότιο Σουδάν, αφού με τέσσερα σουτ έξω από τα 6,75μ. διαμορφώθηκε το 14-22 της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς προσπάθησαν να επιστρέψουν και τα κατάφεραν. Ο Ουάνγκ με κάρφωμα μείωσε σε 23-24, αλλά ο Ομότ με διαδοχικούς πόντους και μαζί με τον Κουανί έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (28-39). Δύο τρίποντα του Ζάο ήρθαν για να δώσουν πνοή στην Κίνα, που έκλεισε το ημίχρονο μειώνοντας σε 38-44.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και η τρίτη περίοδος, με την Κίνα να προσπαθεί να απειλήσει, (47-48) αλλά το Νότιο Σουδάν να έχει τις λύσεις. Κάπως έτσι, το 49-53 μετατράπηκε στο 53-63 χάρη στους Ντενγκ και Σαγιόκ.

Το τρίποντο του Κουανί και ακόμα ένα καλάθι του Τζόουνς έφεραν το +14 (57-71) για τους Αφρικανούς, που έλεγχαν πλήρως το παιχνίδι. Ο γκαρντ των Σικάγο Μπουλς με ακόμα ένα καλάθι έγραψε το 61-77 στο 37′ της αναμέτρησης, με το αποτέλεσμα να έχει γίνει αποδεκτό από την Κίνα που δεν μπορούσε να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Έτσι το Νότιο Σουδάν έφτασε στη νίκη με 89-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 40-44, 53-63, 69-89