Σπουδαία εντός έδρας νίκη για τον Προμηθέα Πάτρας

Ο Προμηθέας έκανε ακόμη ένα βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του EuroCup, αφού επικράτησε με 84-71 της Τρέντο για την δέκατη αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Προμηθέα να παίρνει το προβάδισμα και να οδηγεί το σκορ κυρίως με τον Κουλμπόκα την ώρα που η Τρέντο ακολουθούσε με τους Κρόφορντ και Φλακαντόρι (12-7). Οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν τα περίπου τέσσερα λεπτά στα οποία η επίθεση των αντιπάλων τους είχε κολλήσει και με τον Τόμασον έφτασαν στο 16-7, προτού ο Φλακαντόρι με τον 7ο πόντο του και γκολ φάουλ μειώσει (16-10). Στο 8′ η διαφορά πήρε για πρώτη φορά διψήφια διάσταση με τον Σπανιόλο να διορθώνει προς στιγμήν (23-16).

Όσο οι δυο ομάδες αναζητούσαν την ευστοχία τους από μακριά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν στο καλάθι (26-24) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε μέχρι το σημείο όπου ο Κόντι έγραψε το 31-31 και μία νέα αφετηρία στο ματς. Ο Φλακαντόρι ολοκλήρωσε ένα επιμέρους 8-20 για την Τρέντο που ανέτρεψε την κατάσταση και βρέθηκε στο +5 (31-36 στο 17′), μία απόσταση που ο Προμηθέας κάλυψε με Τόμασον, Ντάνγκουμπιτς και Κόντιτ για να έρθει ο Κουλμπόκα και να κλειδώσει το ημίχρονο στο 45-38.

Με την επιστροφή η Τρέντο έδειξε και πάλι διάθεση να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω από το ματς και με μπροστάρη τον Άτκινς ισοφάρισε ξανά στους 47 πόντους. Ο Κόντιτ συνέχισε να προσφέρει ουσία στη ρακέτα του Προμηθέα και οι Σίμπσον-Μουράτος έδωσε λύση από την περιφέρεια για να πάρει η ομάδα τους αέρα με +8 (59-51). Ο Σίμπσον έγινε βασικός παράγοντας στο τρίτο δεκάλεπτο και ακόμη πέντε προσωπικούς πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 πόντους (66-51) στο 29′ με τους παίκτες του Χριστόπουλου να έχουν το πάνω χέρι.

Ο Κόντιτ κρατούσε σταθερή την απόδοσή του και όσο το ρολόι κυλούσε προς το τέλος του ματς, όπως και ο Τόμασον που απάντησε στο τρίποντο του Κρόφορντ και κράτησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Ο Προμηθέας διατηρώντας την άμυνά του το ίδιο πιεστική ήταν στο 79-68 δύο λεπτά πριν το τέλος, ενώ τα λάθη των Γάλλων προμήνυαν το αποτέλεσμα που ήρθε με το τελικό 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-38, 66-55, 84-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 4, Ντάνγκουμπιτς 10, Κοντίτ 17 (6/8 δίποντα, 5/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μουράτος 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκίκας, Σίμπσον 12 (2), Κουλμπόκα 16 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα),Τόμασον 12 (2), Τανούλης 3 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΤΡΕΝΤΟ (Μολίν): Κόντι 1, Σπανιόλο 10 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Φορέεϊ, Φλακαντόρι 14 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ούντομ 3 (1), Κρόφορντ 15 (2/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαντούρνερ 6 (3 ριμπάουντ), Γκραζούλις 6 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Άτκινς 8 (3 ριμπάουντ), Λόκετ 8 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 22/36 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 16/23 βολές, 32 ριμπάουντ ( 25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 14 κλεψίματα, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Τρέντο: 20/34 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 13/17 βολές, 30 ριμπάουντ ( 23 αμυντικά – 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη