Eurobasket U16: Ανώτερη η Ελλάδα, κέρδισε το Βέλγιο και πάει για την 5η θέση

Ανεβάζοντας στροφές από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα η Εθνική Κορασίδων επικράτησε με 61-57 του Βελγίου στο Eurobasket U16 της Πορτογαλίας και θα διεκδικήσει την 5η θέση απέναντι στην Ουγγαρία.

Το Βέλγιο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και αιφνιδιάζοντας την ελληνική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί με 12-2 και 15-4. Η αντίδραση ήρθε από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που μείωσε σε 23-22 πριν το 26-23 του ημιχρόνου.

Η Εθνική συνέχισε να ανεβάζει στροφές και αφού ισοφάρισε (36-36), πήρε κεφάλι στο σκορ για πρώτη φορά με 43-45 και με τρίποντο της Στολίγκα πήγε στο υπέρ της 48-52. Ωστόσο, ένα μπλακ άουτ στην επίθεση επέτρεψε στο Βέλγιο με σερί 6-0 να ισοφαρίσει σε 57-57 στο 39′ κάνοντας το ματς… ξανά ντέρμπι.

Η Χατίρα με τζαμπ σουτ έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ελλάδα και η Ζιάκα με 2/2 βολές διαμόρφωσε το καθοριστικό και τελικό 57-61.

Δεκάλεπτα: 17-8, 26-23, 43-43, 57-61

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.