Eurobasket U20: «Ξεμπέρδεψε» η Εθνική Εφήβων

Χάρη σε ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο η Εθνική Εφήβων κέρδισε τη Βόρεια Μακεδονία με 77-61 και απέφυγε τις χαμηλότερες θέσεις στο Eurobasket U18.

Για την Ελλάδα ξεχώρισαν οι Βαγγέλης Ζούγρης με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Κωνσταντίνος Κορκόντζελος είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Κωνσταντίνος Λαγός σημείωσε 15 πόντους.

Θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό της η Εθνική ξεκίνησε πιο δυνατά παίρνοντας το προβάδισμα με 8-16 και να κλείνει την περίοδο στο 17-23 με τρίποντο του Κωνσταντινίδη. Η δεύτερη περίοδος κύλησε με την Ελλάδα να διατηρεί βραχεία κεφαλή και την αντίπαλη ομάδα να προσπερνάει για πρώτη φορά με 37-36 και να παραμένει μπροστά στο 20′ με 39-38.

Με διάθεση να καθαρίσει το ματς μπήκε στην τρίτη περίοδο η Εθνική που με τον Λαγό κατάφερε να φτάσει στο 42-49, όμως η Βόρεια Μακεδονία μάζεψε τη διαφορά στο 30′ στο 50-54. Το συγκρότημα του Ηλία Καντζούρη όμως δεν πτοήθηκε και με ένα καθοριστικό σερί 0-10 ξέφυγε με 55-72 στο 36′. Κάπου εκεί το παιχνίδι… τελείωσε με την Ελλάδα να φτάνει απροβλημάτιστα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-23, 39-38, 50-54, 61-77

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.