Eurobasket Κ18: Αδίκησε τον εαυτό της η Εθνική

Ανταγωνιστική παρουσιάστηκε μέχρι το 30′ η Εθνική Εφήβων απέναντι στη δυνατή Σερβία, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 77-63 στη 2η αγωνιστική των ομίλων του Eurobasket U18.

Έτσι η Ελλάδα πήγε στο 1-1, η Σερβία στο 2-0, ενώ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Σλοβενία (1-1) κέρδισε την Τσεχία (0-2) με 68-58. Τη Δευτέρα (16.00) η Εθνική μας παίζει κόντρα στη Σλοβενία.

Πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ με 12 πόντους (μαζί με 5 ριμπάουντ), όσους έβαλε και ο Γιώργος Καλατζής.

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και με δύο σερί τρίποντα του Καλατζή προηγήθηκε 13-7, όμως στη συνέχεια δέχθηκε σερί 0-9 και η περίοδος έκλεισε στο 16-21. Με κάρφωμα του Σαμοντούροβ η Εθνική μας προσπέρασε με 24-23, όμως αυτό αποδείχθηκε προσωρινό, καθώς οι Σέρβοι ανέκτησαν ξανά τα ηνία του αγώνα και με τους Τζόκοβιτς και Ραντάκοβιτς έφτασαν στο 31-38 του ημιχρόνου.

Με τους Λαγό, Μπιλάλη και Σαμοντούροβ να σκοράρουν και με πίεση στην άμυνα η Ελλάδα μείωσε σε 47-49, αλλά στο τελευταίο τετράλεπτο της τρίτης περιόδου έμεινε άποντη με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο 30′ με 47-55. Στη συνέχεια το σύνολο του Ηλία Καντζούρη προσπάθησε να επιστρέψει, όμως οι επιθετικές επιλογές δεν ήταν οι ενδεδειγμένες. Ετσι οι αντίπαλοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας με 52-72 (36′), φτάνοντας με σχετική άνεση στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 16-21, 31-38, 47-55, 63-77

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.