«Αντίο» με νίκη για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Χατάϊσπορ για την 6η αγωνιστική του Eurocup και επικράτησε με 85-73, ωστόσο δεν θα συνεχίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Μάλιστα προσπάθησαν να επικρατήσουν με 32 πόντους διαφορά, για να έχουν ελπίδες πρόκρισης, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν… σχεδόν χέρι-χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο με την Χατάϊσπορνα παίρνει το προβάδισμα στα μέσα της περιόδου με 15-17, αλλά ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε και έφερε το ματς στο +6 (28-22).

Το δεύτερο δεκάλεπτο για τις παίκτριες της Καπογιάννη ήταν… ονειρικό, αφού πάτησαν το «γκάζι» και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 53-35, ενώ κράτησαν τις αντιπάλους τους στους 13 πόντους…

Ό,τι δηλαδή έπραξαν οι φιλοξενούμενες με την επιστροφή τους από την ανάπαυλα. Η Χατάϊσπορ έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους σκορ 13-22 έκλεισε αισθητά την «ψαλίδα» και όλα θα κρίνονταν στο καθοριστικό δεκάλεπτο.

Εκεί, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να χάνει έδαφος και στα τελευταία λεπτά είδε την αντίπαλο ομάδα να πλησιάζει στους 3 (76-73). Το τελικό σκορ ήταν 85-73 με τις «πράσινες» να κλείνουν με μία νίκη την φετινή ευρωπαϊκή τους πορεία.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 53-35, 66-57, 85-73