Handball Premier: Ισοπαλία και θέαμα στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν μεταξύ Ολυμπιακού και ΑΕΚ

Χωρίς νικητή έληξε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην Handball Premier, καθώς Ολυμπιακός και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 18-18 για την 5η αγωνιστική, σε σπουδαίο ματς στου Ρέντη.

Η εικόνα του παιχνιδιού

Από την αρχή ο αγώνας είχε χαρακτήρα ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός έπαιρνε συνεχώς ένα ισχνό προβάδισμα ενός τέρματος και η ΑΕΚ απαντούσε άμεσα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 23ο λεπτό.

Στο επόμενο τετράλεπτο η ΑΕΚ «έτρεξε» ένα επιμέρους 4-0 και το 9-8 μετατράπηκε σε 9-12 για να αποκτήσει η Ένωση προβάδισμα τριών τερμάτων στο 28′. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με επιμέρους 2-0 μείωσε στο γκολ, με το 11-12 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Μέχρι τα μισά του δευτέρου μέρους η ΑΕΚ συντηρούσε μια διαφορά δύο τερμάτων. Όμως, ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα (15-15) στο 46′. Ο Μπάγιος έβαλε μπροστά στο σκορ τους ερυθρόλευκους μετά από ώρα και το ντέρμπι κράτησε μέχρι το φινάλε.

Το τέρμα του Τζηρά περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό 18-18, αφού στο τέλος τόσο ο Κοτανίδης όσο και ο Μπουκοβίνας κατέβασαν ρολά. Ειδικά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ νίκησε σχεδόν σε νεκρό χρόνο τον Μπάγιο, κρατώντας το 18-18.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-5, 8-8, 9-9, 11-12 (ημ.), 12-13, 13-15, 13-15, 16-16, 18-17, 18-18.

Ολυμπιακός (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 2.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Ουγκάλδε 3, Πλάθα 1, Μόγια 1, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Αραμπατζής, Λέμος 1, Ηλιόπουλος 1, Μπεριά 5, Μπετζιλαλί, Μυλωνάς, Καλόμοιρος 2, Νικολαΐδης, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς, Παπαδιονυσίου.