Ξεκίνημα με «κατοστάρα» για τον Ολυμπιακό στο ΕuroCup

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του συντρίβοντας με 103-68 την Μπίντγκοζ  για την 1η αγωνιστική του EuroCup γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν εξαιρετικές για 40 λεπτά, πίεσαν τις φιλοξενούμενες στην άμυνα και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν από το ξεκίνημα μία διαφορά ασφαλείας.

Κορυφαία για τις «ερυθρόλευκες» ήταν η Σταμολάμπρου με 19 πόντους, ενώ εξίσου καλές ήταν και οι Χάμπλιν και Τόλεφρι που πέτυχαν από 16 η καθεμία. Για τις φιλοξενούμενες κορυφαία ήταν η Φοντέιν με 14 πόντους.

Οι «ερυθρόλευκες» επέβαλλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα  λεπτά, με την φιλοξενούμενη ομάδα να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό τους. Με πίεση σε όλο το γήπεδο και πλουραλισμό στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο +11 (40-29), με την Μπίντγκοζ να παρουσιάζει πολλά κενά τόσο στην αμυντική λειτουργία όσο και στην αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ξέφυγε ακόμα παραπάνω, οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο… γκάζι φτάνοντας μέχρι και το +30 στη λήξη της τρίτης περιόδου και κλείνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκης. (77-47). Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να έχει εξασφαλίσει την πρώτη επίσημη νίκη για φέτος και μάλιστα με εμφατικό τρόπο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-8, 40-29, 77-50, 103-68.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλεξανδρή 8 (3/5 δίποντα, 5 ασίστ), Φουράκη 6, Σταμάτη 5 (1), Σύρρα, Βαμβακά, Κούπερ 12 (6/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Δίελα, Χάμπλιν 16 (8/9 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 10 (2/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σταμολάμπρου 19 (4/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Τόλεφρι 16 (4), Βίτολα 11 (2).

ΜΠΙΝΤΓΚΟΖ: Αλέινι 13 (5/9 δίποντα), Μίχαλεκ 10, Ρόμποζι 8, Σόμπιεχ 7 (1), Στάνκιεβιτς 6 (1), Φοντέιν 14 (1), Χούσερ 2, Μίσκινιεν 8 (10 ριμπάουντ), Ζασάντα, Ζμίερτσακ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 30/44 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 7/11 βολές, 33 ριμπάουντ (24+9), 30 ασίστ, 16 λάθη, 17 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπίντγκοζ: 23/44 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 13/17 βολές, 33 ριμπάουντ (19+14), 17 ασίστ, 26 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 τάπα.