Κακό το κοουτσάρισμα του Μαρτίνς στο ντέρμπι και στο τέλος ο Πορτογάλος εκτέθηκε ψάχνοντας για άλλοθι

Δεν μου άρεσε το φινάλε στο Καραϊσκάκη με τον Μαρτίνς να διαμαρτύρεται στον διαιτητή για τις καθυστερήσεις.

Ούτε στις δηλώσεις του ήταν σωστός. Ο Πορτογάλος έψαχνε για άλλοθι και ουσιαστικά πήρε την απάντησή του από την ΠΑΕ που δικαιολογημένα τα έβαλε με τους ανεγκέφαλους.

Αυτοί έκαναν ζημιά στην ομάδα τους. Ειδικά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου που ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος και του έκοψαν τον ρυθμό.

Μέχρι τώρα ο ξένος τεχνικός των ερυθρόλευκων δεν είχε δώσει δικαιώματα για αρνητικό σχολιασμό. Και η χθεσινή συμπεριφορά του δείχνει ότι είναι πολύ πιεσμένος.

Για εμένα, που τον θεωρώ εξαιρετικό στη δουλειά του, έκανε και κακό κοουτσάρισμα. Πίστεψε ότι με τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα του Παναθηναϊκού στην άμυνα θα καθαρίσει εύκολα το ματς.

Γι’ αυτό και έβαλε μαζί Ελ Αραμπί και Τικίνιο. Και το άσχημο ήταν ότι όσο δεν ερχόταν το γκολ δεν μπορούσε να βγάλει τον έναν από τους δύο.

Με λίγα λόγια βραχυκυκλώθηκε. Δεν είχε υπομονή και άγχωσε πολύ την ομάδα του.

Συν ότι ο Μασούρας ήταν αρνητικός. Τα βρήκε σκούρα με τον Χουάνκαρ.

Έτσι ο Ολυμπιακός ναι μεν έφτιαξε πολλές τελικές, όμως δεν έχασε την κλασική ευκαιρία.

Τον χαρακτήρισα λίγο σαν ομάδα. Σαφώς είχε τη διάθεση να παίξει ποδόσφαιρο, πίεσε τους πράσινους, κυνήγησε τη νίκη, αλλά ήταν φλύαρος. Δεν είχε ουσία.

Ο Μαρτίνς όφειλε να φρεσκάρει την ομάδα της Πόλης και να κάνει πιο γρήγορα τις αλλαγές του.

Συνέβαλε σε αυτό το 0-0 που σε καμία περίπτωση δεν είναι καταστροφικό και δίνει ένα άλλο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Αυτό που πρέπει να κάνουν στον Ολυμπιακό είναι να ξαναδούν το βίντεο του αγώνα και να κοιτάξουν το πώς θα διορθώσουν τα λάθη τους (έγιναν πολλά) αλλά κυρίως να έχουν εναλλακτικές λύσεις για τη δημιουργία φάσεων για γκολ.

Η γνώμη μου είναι ότι αυτός ο Ολυμπιακός πρέπει να ξεκινά με ένα φορ και πολυπρόσωπο κέντρο.

Χθες, ένας κανονικός Παναθηναϊκός με καθαρό μυαλό θα μπορούσε να κλέψει το ματς και να τρέχουν τώρα στο λιμάνι.