ΒΙΝΤΕΟ – Προκριματικά Μουντιάλ: O Κριστιάνο «έγραψε» ιστορία και… υπέγραψε σπουδαία ανατροπή

Τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 συνεχίζονται, με την Πορτογαλία να κάνει μια απίστευτη ανατροπή κόντρα στην Ιρλανδία στο πλαίσιο του πρώτου ομίλου. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έχανε με 1-0 στο 89′ και κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 2-1 χάρη σε δύο τέρματα του Κριστιάνο Ρονάλντο ο οποίος έγινε ο κορυφαίος σκόρερ όλων των εποχών σε επίπεδο εθνικών ομάδων με 111 γκολ, ξεπερνώντας τον Αλί Νταεϊ.

Ο νέος παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αστόχησε από το σημείο του πέναλτι στο 15′ και είδε την ομάδα του να μένει πίσω στο σκορ όταν ο Έγκαν έκανε το 0-1 και έβαλε μπροστά την Ιρλανδία. Όμως ο «CR7» δεν είχε όρεξη για παιχνίδια και στο 89΄ισοφάρισε σε 1-1. Φυσικά δεν έμεινε εκεί αφού στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και χάρισε τη νίκη στην Πορτογαλία.

Στο άλλο ματς του ομίλου το Λουξεμβούργο κατάφερε να ξεπεράσει χωρίς προβλήματα το εμπόδιο του Αζερμπαιτζάν με 2-1, μειώνοντας προσωρινά τη διαφορά από τη Σερβία στον ένα βαθμό.

Η αρνητική παράδοση συνεχίζεται για τη Γαλλία. Στο πρώτο επίσημο ματς μετά το Euro και τον άδοξο αποκλεισμό από τους «16», οι πρωταθλητές Κόσμου απογοήτευσαν εκ νέου, παραχωρώντας ισοπαλία 1-1 στη Βοσνία εντός έδρας και διεύρυνε το σερί που τη θέλει να μην νικά στην πρώτη αναμέτρηση μετά από επίσημη διοργάνωση (6 στα 10, 4-5-1). Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Έντιν Τζέκο στο 36′, η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάμπ παρουσιάστηκε ασύνδετη κι ακίνδυνη, με την τριπλέτα Εμπαπέ,Γκριεζμά, Μπενζεμά για άλλη μια φορά να μην ανταποκρίνεται στις προσδοκίες.

Ευτυχώς, η τύχη την βοήθησε να ισοφαρίσει άμεσα, με τον Γκριεζμάν να σκοράρει το 39ο γκολ του με τους «τρικολόρ» στο 40′, απέχοντας δύο από τον Μισέλ Πλατινί. Από το 51′ έπαιξαν με λιγότερο παίκτη οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Κουντέ, το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε και πρακτικά δεν στοίχισε για τη Γαλλία κάτι πέρα από τις αρνητικές εντυπώσεις, αφού παρέμεινε πρώτη.

Στον έβδομο όμιλο, η Νορβηγία με γκολ του Ερλινγκ Χααλαντ προηγήθηκε της Ολλανδίας, η οποία όμως ισοφάρισε με τον Κλάασεν και κατάφερε τελικά να αποσπάσει ισοπαλία 1-1. Ακόμη μια βαριά ήττα υπέστη η Κύπρος με 3-0 από τη Μάλτα εκτός έδρας. Η αποβολή του Σωτηρίου στο 40′ έφερε τα πάνω-κάτω στο ματς, καθώς έπειτα από μόλις τέσσερα λεπτά, ο Ατάρντ έκανε το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 46′ ο Μπονγκ διπλασίασε τα τέρματά της Μάλτας, με τον Ατάρντ στο 54′ να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ για το τελικό 3-0.