Ολυμπιακοί αγώνες – Χάντμπολ: Το χρυσό στην Γαλλία, νίκησε 25-23 τη Δανία

Στην Γαλλία πήγε το χρυσό μετάλλιο το χάντμπολ με τους “μπλε” να κερδίζουν μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό τους Δανούς με 25-23 και να παίρνουν εκδίκηση για τον χαμένο τελικό του 2016 στο Ρίο όπου και πάλι είχαν βρει απέναντι τους τη Δανία.

Η κορυφή στο Τόκιο όμως ανήκει στη Γαλλία μετά από ένα τελικό που κρίθηκε στο τέλος καθώς οι Δανοί είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν 45 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και να στείλουν το ματς στην παράταση.

Αλλά δεν τα κατάφεραν και ο Φάμπρεγκας έβαλε το γκολ για το τελικό 25-23 που έδωσε τη νίκη και το χρυσό στη Γαλλία.

Οι Γάλλοι πήραν προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 14-10, γεγονός που τους επέτρεψε να αντέξουν στην αντεπίθεση που έκαναν οι Δανοί στο δεύτερο μέρος (11-13).

Τα τέρματα της Γαλλίας, σημείωσαν οι Ρεμιλί (5), Μεμ (3), Ντεσκάτ (3), Πορτ (2), Φάμπρεγκας (2), Λούκα Καράμπατιτς (2), Αμπαλό (2), Νίκολα Καράμπατιτς (2), Μαέ (2), Λαγκάρντ και Ντουϊγκού, ενώ για τους Δανούς, σκόραραν οι Χάνσεν (9), Γκίντσελ (6), Σάουγκστρουπ (2), Λαντίν (2), Τοφτ (2), Ολσεν και Μενσά.