Ο Στάνκοβιτς με τα πόδια απέκρουσε το πρώτο πέναλτι

ΤΟ ΕΠΙΑΣΕ!

Εκτελεί η Βελεζ πρώτη

Πάμε στα πέναλτι.

Τέλος παράτασης.

114′  Σουτ ο Σάκχοφ, εύκολα ο Μπογκντάνοβιτς

110′  Κάρτα στον Σιμάνσκι

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης.

3 λεπτά καθυστερήσεις

102′  Κάρτα στον Οβτσίνα

101′  Κάρτα στον  Σάκχοφ

96΄ Κάρτα στον Μπραντάο

96΄ Ο Όσμιτς στη θέση του Τσόσιτς

91′  Μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ με τον Ανσαριφάρντ! Ο Ιρανός βγήκε τετ α τετ, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει

91′ Οι Σάκχοφ, Σβάρνας στη θέση των Αλμπάνη, Μπακάκη για την ΑΕΚ.

Ξεκίνησε η παράταση.

Όλα θα κριθούν στην παράταση.

Τέλος αγώνα.

Από γέμισμα του Αλμπάνη ο Μάνταλος πήρε την μπάλα στην περιοχή και νίκησε τον Μπογκντάνοβιτς

98′ Γκοολ η ΑΕΚ! Ο Πέτρος Μάνταλος κάνει το 1-0 και στέλνει την ΑΕΚ στην παράταση

94΄ Σουτ ο Μπακάκης, μπλόκαρε εύκολα ο Μπογκντάνοβιτς

92′  Σουτ ο Ανσαριφάρντ μέσα από την περιοχή, έφυγε άουτ.

9 λεπτά καθυστερήσεις

88′  Σουτ ο Αλμπάνης απο κοντά, έφυγε άουτ η μπάλα

86΄ Ο Ζβόνιτς στη θέση του Ράντοβατς

83΄ Κάρτα ο Σβιγιάνοβιτς

81′  Θέλει πέναλτι η ΑΕΚ, τίποτα λέει ο διαιτητής

80΄ Ο Αλμπάνης στη θέση του Λιβάι Γκαρσία

76΄ Γκολ ο Τζαβέλλας, αλλά έχει σηκώσει το σημαιάκι ο βοηθός

73΄Οι Ζαϊμοβιτς, Αντουσιτς έξω, οι Γκεργκιέσεβιτς, Τσιάκοβιτς μέσα για την Βελέζ.

69΄ Μεγάλη ευκαιρία η Βελεζ! Ο Άντουσιτς πάτησε περιοχή, πάσαρε αλλα ο Λε Ταλέκ πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Τσόσιτς πριν σκοράρει

69΄ Λόπες στη θέση του Μιτάι για την ΑΕΚ.

62΄ Ανσαριφάρντ στη θέση του Τάνκοβιτς για την ΑΕΚ.

58΄ Κίτρινη κάρτα στον Τσόσιτς

52΄ Μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ! Ο Λιβάι πάτησε περιοχή, πάσαρε, αλλά ο Τάνκοβιτς δεν κατάφερε να βρει εστία, με το σουτ του να φεύγει ψηλά άουτ

46΄ Κίτρινη κάρτα στον Μιτάι

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+1 κίτρινη κάρτα στον Βράνιες

37΄ Νέα τεράστια ευκαιρία η ΑΕΚ! Ο Αραούχο από πολύ πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Μπογκντάνοβιτς να σώζει την Βελέζ

36΄ Μεγάλη ευκαιρία η Βελέζ! Ο Ράντοβατς έκανε ένα σουτ στην κίνηση, αλλά ο Στάνκοβιτς κράτησε ανέπαφη την εστία του με μια μεγάλη απόκρουση.

34′  Μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ! Ο Σιμάνσκι έκανε το γύρισμα, ο Αραούχο σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ

32′  Κίτρινη κάρτα στον Ζαϊμοβιτς

14′  Σουτ ο Τσόσιτς, σε ετοιμότητα ο Στάνκοβιτς

10΄Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Αραούχο σούταρε, ο Μπογκντάνοβιτς μπλόκαρε

Ξεκίνησε το παιχνίδι.

Διαιτητής ο Κέβιν Κλάνσι από τη Σκωτία, βοηθοί του οι Ντέιβιντ ΜακΓκίτσι, Σον Καρ, ενώ τέταρτος ο Στίβεν ΜακΛιν.

Να θυμίσουμε ότι πλέον δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, οπότε η ΑΕΚ δεν περνάει με 1-0. Θέλει νίκη με δύο ή περισσότερα γκολ για να προκριθεί, ενώ σε περίπτωση που κερδίσει με οποιοδήποτε σκορ και ένα γκολ διαφορά το ματς θα οδηγεί στην παράταση!

Στον πάγκο για τους Βόσνιους οι Κατσαβέντα, Ζουμπάνοβιτς, Ράντοβιτς, Ζβόνιτς, Τσβιγιάνοβιτς, Γκεοργκίγιεβιτς, Ντε Σόουζα, Όσμιτς, Άλατζιτς, Βεχάμποβιτς, Ντεγιάνοβιτς

Στον πάγκο για την ΑΕΚ οι Τσιντώτας, Γκίνης, Λόπες, Ανσαριφάρντ, Αλμπάνης, Μήτογλου, Σβάρνας, Σάκχοφ, Κοσίδης, Ραντόνια, Σαμπανάτζοβιτς, Ρουκουνάκης.

Βελέζ Μόσταρ: Μπογκντάνοβιτς, Όβτσινα, Ίσιτς, Ζελίκοβιτς, Φερέιρα, Χασάνοβιτς, Ράντοβατς, Τσόσιτς, Πρσες, Άντουσιτς, Ζαΐμοβιτς

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μπακάκης, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μιτάι, Λε Ταλέκ, Μάνταλος, Σιμάνσκι, Λιβάι Γκαρσία, Τάνκοβιτς, Αραούχο

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς επιλέγει να χρησιμοποιήσει όλα τα μεταγραφικά αποκτήματα… πρώτης γραμμής στην ενδεκάδα, βάζοντας τους Στάνκοβιτς, Τζαβέλλα, Βράνιες, Λε Ταλέκ και Αραούχο. Βέβαια, έκπληξη αποτελεί πως αφήνει στον πάγκο τον Ανσαριφάρντ.

Η ΑΕΚ έκανε κάκιστη εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι στο Σαράγεβο και ηττήθηκε με 2-1, ωστόσο έχει την κατάσταση στα χέρια της αφού είναι ποιοτικότερη ομάδα. Αυτό, βέβαια, πρέπει να το δείξει μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Καλησπέρα! Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει την Βελέζ στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.