LIVE: Αστάνα-Άρης 2-0 (τελικό)

Τέλος του αγώνα. Ήττα για τον Άρη.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις για το τέλος του αγώνα.

86′: Κίτρινη κάρτα ο Ματίγια.

78′: Τομάσεβιτς αντί Εουτζένιο για την Αστάνα.

77′: Τζέγκο και Χαΐροβιτς στις θέσεις των Δεληζήση και Σάκιτς.

75′: Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Σιμούνοβιτς! Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Άρη!

70′ Γκοολ για την Αστάνα! Δεύτερο γκολ για τον Τομάσοφ, ο οποίος βρέθηκε ανενόχλητος στην περιοχή και έκανε εύκολα το 2-0.

67′ Γύρισμα του Μπερτόγλιο στην περιοχή, έκοψε η άμυνα των Καζάκων.

62′ Ο Μήτρογλου στην θέση του Γκάμα.

54′ Μεγάλη ευκαιρία για την Αστάνα! Ο Εουτζενιο πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με τον Ντένις να αποκρούει δύσκολα, κρατώντας το 1-0.

50′ Η άμυνα του Άρη έχασε τον Κουάτ μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα να κάνει το σουτ, το οποίο έφυγε άουτ.

46′ Στην θέση του Ματέο Γκαρσία ο Μπρούνο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

38′ Ο Εουγκένιο βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 2-0.

32′ Κι άλλη φάση για τον Άρη! Τετ-α-τετ Μαντσίνι, αποκρούει ο Νεπογκόντοβ.

30′ Ευκαιρία για τον Άρη! Παράλληλο γύρισμα του Μπερτόγλιο, δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή ο Γκαρσία προ κενής εστίας.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Σιμούνοβιτς.

24′ ΓΚΟΛ η Αστάνα. 1-0. Σκόρερ ο Τομάσοφ. Πιάνει το σουτ εκτός περιοχής ο άσος της Αστάνα, το οποίο βρίσκει σε αντίθετη κίνηση τον Ντένις.

20′ Προσπαθεί να φτάσει με συνδυαστικό ποδόσφαιρο στην αντίπαλη περιοχή ο Άρης. Χωρίς επιτυχία μέχρι στιγμής.

9′ Φάση για την Αστάνα. Εισέβαλε στην περιοχή του Άρη ο Τομάσοβ, έπιασε το διαγώνιο σουτ, με τον Ντένις να βάζει το «στοπ». Πολύ κακή αντίδραση από την άμυνα των Θεσσαλονικιών.

6′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Λάθος από τον Νεπογκόντοβ, ο Μπερτόγλιο γίνεται αποδέκτης της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ωστόσο το σουτ που επιχειρεί, όντας ολομόναχος, αποκρούεται από τον αντίπαλο πορτιέρε.

4′ Πρώτη κίτρινη αρκετά νωρίς στο ματς, θα την αντικρίσει ο Μπεναλουάν.

1′ Σέντρα στο ματς!

Το… ευρωπαϊκό του κοστούμι φοράει ο Άρης, ο οποίος αντιμετωπίζει την Αστάνα στο Καζακστάν για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Οι ενδεκάδες:

Αστάνα (4-1-4-1): Νεπογκόντοβ, Σιμούνοβιτς, Μπίτρι, Ρουκάβινα, Μπεϊσεμπέκοφ, Εμπόνγκ, Κουάτ, Τσουπέρκα, Τομάσοφ, Εουγκένιο, Μπαρσεγκιάν.

Άρης (4-2-3-1): Ντένις, Σάκιτς, Γκάνεα, Δεληζήσης, Μπεναλουάν, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα, Μπερτόγλιο, Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι.

Να θυμίσουμε πως ο Σούντγκρεν έμεινε εκτός αποστολής λόγω ίωσης, με αποτέλεσμα τη θέση του στο δεξί άκρο της άμυνας να καλύπτει ο Σάκιτς.