Προολυμπιακό τουρνουά: Η Γερμανία έκανε το «μπαμ» με την Κροατία και πάει τελικό!

Η Γερμανία «έκλεισε» το… σπίτι της Κροατίας, την οποία νίκησε με 86-76 και προκρίθηκε στον τελικό του προολυμπιακού τουρνουά του Σπλιτ, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βραζιλία. Οι κορυφαίοι για την ομάδα του Ρεντλ ήταν οι Μάοντο Λο (29 πόντοι, 8 ασίστ) και Σαϊμπού (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Από την άλλη, για την ομάδα του Μρσιτς ξεχώρισε ο Μπογκντάνοβιτς, που σταμάτησε στους 38 πόντους (!), ενώ ο Χεζόνια είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους Κροάτες να αποκτούν μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (19-23).

Οι Γερμανοί βελτιώθηκαν επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν επέτρεψαν στους «οικοδεσπότες» να ξεφύγουν (43-45 στο ημίχρονο). Στην 3η περίοδο, οι παίκτες του Μρσιτς έσφιξαν την άμυνά τους και απέκτησαν διαφορά 7 πόντων (56-63). Κι ενώ έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό, υπέστησαν μπλακ-άουτ από τα μισά του 4ου δεκαλέπτου και μετά.

Αυτό είχε ως συνέπεια να τρέξει η Γερμανία ένα επιμέρους σκορ 19-2 που μετέτρεψε το 67-74 σε 86-76!

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-45, 56-63, 86-76.