Χάντμπολ: ΠΑΟΚ και ΑΕΚ στους τελικούς του πρωταθλήματος

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 28-26 τον Διομήδη εκτός έδρας για την τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ της Handball Premier και εξασφάλισε και μαθηματικά τη δεύτερη θέση του ομίλου και την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Με τον Άρσιτς σε σπουδαία μέρα και τον Στογιάνοβιτς να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνισή του με εννιά γκολ, ο «Δικέφαλος του Βορρά» απέκτησε μία διαφορά ασφαλείας στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και από το 13-15 έφτασε στο 14-20.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο ματς, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 28-26.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-5, 8-8. 10-11, 11-12, 13-15 (ημχ), 13-18, 14-20, 17-22, 20-24, 23-27, 26-28

Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 6, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος 2, Αναγνωστόπουλος, Τσαμουρίδης 2, Χόγκας 7, Μπόσκος 8, Χαντέλης 1, Μάνθος, Ρούμπος, Κωστούλας, Μούγιτς, Διονυσόπουλος

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 3, Σεϊρεκίδης 5, Αποστόλου, Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης, Καβουσανάκης, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Λιάπης 6, Άρσιτς, Στογιάνοβιτς 9, Τζωρτζίνης

Σε άλλο παιχνίδι η ΑΕΚ νίκησε άνετα με 34-22 τη Δράμα στο ΟΑΚΑ, έχοντας ως κορυφαίους τους Δομπρή, Καλόμοιρο και Μπουνέτα, η μεγάλη στιγμή του αγώνα ανήκει στον Κριστιάν Ουγάλδε, ο οποίος επέστρεψε στα γήπεδα και σκόραρε.

Από την αρχή της αναμέτρησης, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 4-0 και στο 5-1. Ο Μπουνέτα έκανε το 7-2 κα το 9-3, ενώ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 15-8 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Δομπρής και Καλόμοιρος έφεραν το 21-14. Ο Κριστιάν Ουγάλδε επέστρεψε στα παρκέ και σημείωσε το 25-17, για να φτάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 6-1, 7-3, 10-3, 13-5, 15-8, 15-8 (ημιχρ.), 18-11, 21-14, 22-16, 25-18, 29-20, 34-22