Χάντμπολ: Ένα βήμα πριν την πρόκριση η εθνική γυναικών

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ  γυναικών επικράτησε εύκολα με 34-17 της Λετονίας  και αύριο «σφραγίζει» την πρόκριση στη δεύτερη’ φάση των προκριματικών του Euro 2022.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνάντησε αντίσταση μόνο στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, με την Λετονία να κρατά επαφή στο σκορ (7-5). Μετά ήρθε ένα σερί 10-2 για την «γαλανόλευκη» που ξέφυγε με 17-6 στο 28’, κλείνοντας το ημίχρονο με 17-8.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μονόλογος… Το σκορ ξέφυγε σε διψήφια διαφορά (10-20 στο 38’) και πήρε διαστάσεις θριάμβου στο 50’ όταν η ελληνική ομάδα έφτασε την διαφορά στο +18 (30-12) που ήταν και η μεγαλύτερη στο ματς.

Λετονία: Νταντάλεβα, Νικολάγιεβα 2, Σιμπούλσκα 4, Ασάρε 2, Κουκουράνε 3, Μίνοβα 3, Τζενίτε 3, Σαφτσένκο, Σεργκέγιεβα, Κόκινα, Τικμάνε, Ζαχαράνε, Κρόλε, Ντανιλένκο.

Ελλάδα: Κεπεσίδου Μ., Γκάτζιου 4, Τσακάλου 4, Παναγιωτίδου 3, Χατζηπαρασίδου 2, Βασιλειάδου 4, Κεπεσίδου Ν., Ζενέλη 5, Ζυγούρα, Μακρή, Ζηνωνίδου 1, Ανδρίτσου 4, Αργυροπούλου, Στουγιαννίδου 3, Κωστοπούλου 1, Μαστάκα.

***Στο άλλο ματς της ημέρας, η Βοσνία επικράτησε της Ιταλίας με σκορ 25-22.