ΒΙΝΤΕΟ-Προκριματικά Μουντιάλ: Διαιτητικό «έγκλημα» στο Βελιγράδι-«Γκέλα» για το Βέλγιο

Ένα συναρπαστικό ματς έγινε στο «Μαρακανά» του Βελιγραδίου για την δεύτερη αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με την Σερβία και την Πορτογαλία να αναδεικνύονται ισόπαλες  2-2, αλλά τους παίκτες του Φερνάντο Σάντος να… βράζουν για τη διαιτησία απολύτως δικαιολογημένα.

Στις καθυστερήσεις του ματς ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε αρχίσει να πανηγυρίζει βλέποντας την μπάλα να περνάει όλη την τελική γραμμή από το πλασέ του εντός περιοχής, πριν την απομακρύνει αμυντικός των γηπεδούχων με τάκλιν, με τον βοηθό να μην πηγαίνει όμως προς τη σέντρα και έτσι να μην μετράει ένα πεντακάθαρο γκολ.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του ματς, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν το έλεγχο, απειλήθηκαν ελάχιστα και βρήκαν δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα με ισάριθμα γκολ του Ντιόγκο Ζότα στο 11′ και το 36′ που αξιοποίησε με το κεφάλι τις σέντρες των Μπερνάρντο Σίλβα και Σέντρικ Σοάρες από τα δεξιά. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά με τον Μίτροβιτς στο 46′ και ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Κόστιτς στο 60′. Στο 92′ αποβλήθηκε ο Μιλένκοβιτς και στο επόμενο λεπτό ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε, το γκολ δεν μέτρησε και στη συνέχεια πέταξε το περιβραχιόνιο του κι αποχώρησε από το γήπεδο πριν την λήξη!

Από τα υπόλοιπα βραδινά ματς των προκριματικών του Μουντιάλ ξεχωρίζει η «γκέλα» του Βελγίου στην Τσεχία από την οποία απέσπασε ισοπαλία 1-1. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πρόβοντ στο 50′, όμως οι Βέλγοι ισοφάρισαν με τον Λουκάκου στο 61′.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Ιρλανδία – Λουξεμβούργο 0-1 (85′ Ροντρίγκες)

Σερβία – Πορτογαλία 2-2 (46′ Μίτροβιτς, 60′ Κόστιτς -11′ 36′ Ζότα)

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Λευκορωσία – Εσθονία 4-2 (45′ πεν. 83′ Λισάκοβιτς, 64′ Κέντις, 81′ Σαβίτσκι -31′ 55′ Άνιερ)

Τσεχία – Βέλγιο 1-1 (50′ Πρόβοντ- 61′ Λουκακού)

7ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Μαυροβούνιο – Γιβραλτάρ 4-1 (26′ Μπετσιράι, 43′ Σίμιτς, 53′ Τομάσεβιτς, 80′ Γιόβετιτς -30′ πεν. Στίτσε)

Ολλανδία – Λετονία 2-0 (32′ Μπέρκχαους, 69′ Ντε Γιονγκ)

Νορβηγία – Τουρκία 0-3 (4′ 59′ Τουφάν, 28′ Σογιουντσού)