Χάντμπολ Γυναικών: Νέα νίκη και ευρωπαϊκή πρόκριση για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 30-24 της Μπιέλοβαρ στο κλειστό της Πυλαίας στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τους «16» του EHF Cup. Έτσι  σε συνδυασμό με το 28-22 της πρώτης αναμέτρησης πήρε πανηγυρικά την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Από την αρχή του ματς, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με δύο και τρία γκολ διαφορά, αφού εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα της κροατικής ομάδας. Στο δεύτερο 15λεπτο, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνά του και προηγήθηκε με 14-9.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι νταμπλούχες Ελλάδος προηγήθηκαν με 23-16  κι έτσι στα τελευταία λεπτά ο Δημήτρης Πελεκίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες του.

ΠΑΟΚ Πελεκίδης): Γκάτζιου 8, Σεβδίλη 1, Παναγιωτίδου 3, Στογιάνοβιτς 4, Χατζηπαρασίδου 5, Μεντεσίδου, Σαμολαδά, Νίκολιτς, Γιοβάνοφσκα 8, Τσικνάκη, Καραχαρίση, Μπατζαρακούδη, Μπελέσκα, Κουκμίση 1, Καγιούμοβα