Α2 Μπάσκετ: Δεύτερη σερί νίκη για τον Απόλλωνα Πάτρας

Χωρίς να χάσει τον έλεγχο σε κανένα σημείο του αγώνα ο Απόλλωνας Πάτρας επικράτησε της Καβάλας με 84-64, πετυχαίνοντας το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα της Α2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Αγγέλου με 22 πόντους και 6/6 τρίποντα, αλλά και 5 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν οι Αντωνάκης (19π, 10ρ) και Μολφέτας (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ. Από την Καβάλα οι 15 πόντοι του Νεκτάριου Μάρουσιτς δεν ήταν αρκετοί, για να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα.

Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα, χάρη σε τρίποντο του Αγγέλου στην εκπνοή (50-38). Η συνέχεια μάλιστα ήταν ακόμα καλύτερη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με όπλο το περιφερειακό τους σουτ κατάφεραν να ανεβάσουν πάνω από τους 20 πόντους τη διαφορά (65-42, 24′), με την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου να φτάνει στο +18 για τους γηπεδούχους (72-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έκαναν διαχείριση της κατάστασης, με την Καβάλα να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό των Πατρινών σε κανένα σημείο.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 50-38, 72-54, 84-64.