Χάντμπολ: Άνετη νίκη για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα με 33-23 του Φαίακα Κέρκυρας στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Handball Premier.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου με καλή άμυνα και γρήγορες μεταβάσεις στην επίθεση κατάφερε να χτίσει υπέρ του διαφορά στο σκορ και να προηγηθεί με 10-4. Στη συνέχεια προηγήθηκε με διψήφιο αριθμό γκολ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, μπροστά στο σκορ με 19-8.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» εκτόξευσε τη διαφορά  στα 12 τέρματα, στο δεύτερο ημίχρονο με τον Φαίακα να κάνει μια μικρή αντεπίθεση, αλλά δεν ήταν αρκετή για να βάλει και πάλι την ομάδα της Κέρκυρας στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν και κρατώντας τη διαφορά, πήραν εύκολα τη νίκη, μένοντας χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 1ο ημίχρονο: 3-2, 5-3, 9-4, 11-6, 14-7, 19-8(ημχ), 22-11, 23-14, 25-15, 26-18, 33-23

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 4, Νικολαΐδης, Γιορανίδης 2, Παλάσκας 7, Τσαναξίδης 1, Μέντουριτς 4, Λιάπης 2, Αποστόλου, Κυριακίδης, Στογιάνοβιτς 3, Σεϊρεκίδης 1, Καραγκιοζόπουλος 2, Τζωρτζίνης 1, Καβουσανάκης 6.

Φαίακας (Πέρρος): Δούγιας 5, Δελλής 2, Γιαννακόπουλος, Ντόσεν 2, Λε Πεγιέ, Κόντης 1, Βλαχόπουλος, Τσαμουρίδης 1, Ελευθεριάδης 1, Χερουβείμ 3, Τριπσέφσκι, Γεωργαλής, Όντσεφ 2, Νάστος 1, Χάλαρης 5.