LIVE: Μπάγερν Μονάχου – Σεβίλλη 2-1 (τελικό, 1-1 κ.δ)

Τέλος αγώνα. Η Μπάγερν κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ευρώπης!

119′ Κίτρινη κάρτα στον Εσκουδέρο.

112′ Αλλαγή για την Μπάγερν. Ο Μπόατενγκ στη θέση του Αλάμπα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

104′ ΓΚΟΟΟΛ για την Μπάγερν!: O Αλάμπα κάνει το σουτ, ο Μπόνο απομακρύνει, ο Μαρτίνεθ με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

99′ Αλλαγές για την Μπάγερν. Ντέιβις αντί Γκορέτσκα. Μαρτίνεθ αντί Ερναντέζ.

94′ Αλλαγή για τη Σεβίλλη. Ο Βάσκες στη θέση του Χορδάν.

93′ Ο Ελ Νεσίρι βγαίνει από αριστερά, αδειάζει τον Αλάμπα με προσποίηση, κάνει το σουτ. Η μπάλα χτυπάει στο δεξί πόδι του Νόιερ και μετά στο δοκάρι. Ο Ελ Νεσίρι ήταν σε θέση οφσάιντ και κακώς δεν υψώθηκε η σημαία.

Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης.

Ο τελικός έληξε, πάμε για παράταση.

87′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Σεβίλλη! Ο Ελ Νεσίρι βγαίνει μόνος του στην αντεπίθεση, αλλά ο Νόιερ τον κόβει!

76′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν! Δεν μπορεί ο Παβάρ από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

75′  Σέντρα του Κίμιχ από αριστερά, ο Ζίλε πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Κουντέ απομακρύνει.

72′ Αλλαγή για τη Σεβίλλη. Ο Γκούντελι στη θέση του Σούσο.

71′ Αλλαγή για την Μπάγερν. Ο Τολισό πέρασε στη θέση του Σανέ.

63′ Σκοράρει ο Σανέ, αλλά το γκολ ακυρώνεται για φάουλ του Λεβαντόφσκι πάνω στον Εσκουδέρο. Ο Πολωνός τράβηξε τον αντίπαλό του για να πάρει καλύτερη θέση και την κεφαλιά.

58′ Ευκαιρία για την Μπάγερν!Ο Γκνάμπρι κάνει το σουτ, ο Μπόνο αποκρούει, ο Σανέ έχει μια δεύτερη ευκαιρία, αλλά το πλασέ του με το αριστερό κόβεται από τον Ντιέγκο Κάρλος.

56′ Διπλή αλλαγή για τη Σεβίλλη. Ελ Νεσίρι στη θέση του Ντε Γιόνγκ και Όλιβερ Τόρες στη θέση του Ράκιτιτς.

53′ Κίτρινη κάρτα στον Κουντέ,

52′ Σκοράρει ο Λεβαντόφσκι, αλλά το γκολ δεν μετράει καθώς έπειτα από χρήση VAR διαπιστώνεται οφσάιντ, το οποίο και σφυρίζει ο Τέιλορ.

46΄ Ευκαιρία για τη Σεβίλλη! Ο Εσκουδέρο κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Ντε Γιόνγκ την προβολή. ο Νόιερ απομακρύνει σε κόρνερ.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Ημίχρονο στη Βουδαπέστη. Μπάγερν – Σεβίλλη 1-1.

35′: Σκοράρει ο Ντε Γιόνγκ, αλλά είναι σε θέση οφσάιντ.

34′: ΓΚΟΟΟΟΟΛ η Μπάγερν. O Μίλερ βγάζει με το εξωτερικό φάλτσο στην πλάτη της άμυνας τον Λεβαντόβσκι, ο Πολωνός έχει φύγει πίσω από Ντιέγκο Κάρλος και Χεσούς Νάβας γυρίζει προς τα πίσω και δίνει έτοιμο γκολ στον Γκορέτσκα ο οποίος τελειώνει ψύχραιμα τη φάση.

27′: Πρόβλημα τραυματισμού αντιμετωπίζει ο Φερνάντο.

22′:  Ο Λεβαντόβσκι κάνει το γύρισμα, ο Μίλερ στο κέντρο της περιοχής δεν πιάνει καλά την προβολή, ο Κουντέ απομακρύνει σε κόρνερ.

13′: ΓΚΟΟΟΛ για την Σεβίλλη. Ο Οκάμπος αναλαμβάνει την εκτέλεση και κάνει το 1-0 για την ισπανική ομάδα.

11′: Κίτρινη στον Αλάμπα.

11′: Πέναλτι για τη Σεβίλλη. Ο Αλάμπα μπαίνει άτσαλα πάνω στον Ράκιτιτς και τον βγάζει εκτός πορείας.

3′: Ο Γκορέτσκα κλέβει από τον Ράκιτιτς, βγάζει δεξιά στον Γκνάμπρι, το γύρισμα ωστόσο δεν ήταν καλό και ο Μπόνο μπλόκαρε.

Άρχισε ο τελικός στην Βουδαπέστη.

Η Μπάγερν Μονάχου αντιμετωπίζει την Σεβίλλη στον τελικό του ευρωπαϊκού Super Cup.

Οι ενδεκάδες

ΜΠΑΓΕΡΝ (Χάνσι Φλικ): Νόιερ, Παβάρ, Ερτναντέζ, Ζίλε, Αλάμπα, Γκορέτσκα, Κίμιχ, Σανέ, Μίλερ, Γκνάμπρι, Λεβαντόβσκι.

ΣΕΒΙΛΛΗ (Τζούλεν Λοπετέγκι): Μπόνο, Χεσούς Νάβας, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Εσκουδέρο, Χορδάν, Φερνάντο, Ράκιτιτς, Σούσο, Ντε Γιόνγκ, Οκάμπος.