LIVE: Σεντ Γκάλεν – ΑΕΚ 0-1 (τελικό)

Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ νίκησε 1-0 την Σεντ Γκάλεν με γκολ του Ολιβέιρα και προκρίθηκε στα πλέι-οφ του Γιουρόπα Λιγκ, όπου θα υποδεχθεί στο ΟΑΚΑ σε μονό ματς την Βόλφσμπουργκ..

92′: Σουτ του Ολιβέιρα μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′: Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Σάκχοφ αντί του Λιβάγια.

81′: Ευκαιρία για την Σεντ Γκάλεν. Σουτ του Γιουάν, η μπάλα βρίσκει στον Ινσούα και περνάει πάνω από τα δοκάρια.

79′: Κίτρινη κάρτα στον Φαζλιγί που ανέτρεψε τον Λέβι Γκαρσία πριν μπει στην περιοχή.

74′: Δύο αλλαγές για την Σεντ Γκάλεν. Οι Ρουίζ, Στίλχαρτ εκτός, οι Γιουάν, Αντρέ Ριμπέιρο εντός.

71′: ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Ατί-Ζίγκι απέκρουσε το πέναλτι του Ολιβέιρα, αλλά ο Πορτογάλος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

70′: ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ. Ο Ολιβέιρα βρέθηκε απέναντι στον Άτι-Ζίγκι, ο Στεργίου έκανε παρέμβαση, ενώ στη συνέχεια ο Καμερουνέζος γκολκίπερ τον ανέτρεψε, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα.

68′: Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Γκαρσία αντί του Ανσαριφάρντ.

62′: Αλλαγή για τη Σεντ Γκάλεν. Ο Γκαμπέρι στη θέση του Ντουά.

60′: Κεφαλιά του Σβάρνα, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

56′: Συνεργασία των Ανσαριφάρντ – Βασιλαντωνόπουλο, με τον δεύτερο να κάνει τη σέντρα απ’ τα δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Μάνταλου πέρασε άουτ.

51′: Κίτρινη κάρτα στον Γκέρτλερ για φάουλ στον Μάνταλο.

51′: Κίτρινη κάρτα στον Κρίστισιτς.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου.

45′: Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για φάουλ στον Κιντιγιά.

41′: Ο Ανσαριφάρντ έστρωσε στον Σιμόες, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

39′: Ο Μάνταλος βρήκε μέσα στην περιοχή τον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος έκανε σέντρα-σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

37′: Τραγικό λάθος του Τσιγκρίνσκι, ο οποίος δίνει την μπάλα στον Ντουά που βγήκε τετ α τετ, έκανε το σουτ, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε.

36′:  Κάθετη του Ανσαριφάρντ στον Ολιβέιρα, ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο Ατί-Ζίγκι παραχώρησε κόρνερ.

34′: Κίτρινη κάρτα στον Λιβάγια για φάουλ.

32′: Πρώτη τελική για την ΑΕΚ στο ματς.  Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα δεξιά, ο Λιβάγια πήδηξε ψηλότερα, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

31′: Κίτρινη κάρτα στον Μουχάιμ.

23′: Ο Γκιγεμενό μπήκε απ’ τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Τσιντώτας παραχώρησε κόρνερ.

22′: Κάθετη του Μάνταλου στον Λιβάγια με τον Στεργίου να κόβει πριν ο Κροάτης πάρει το κοντρόλ και μπει μόνος του στην περιοχή.

20′: Συρτό σουτ του Στίλχαρτ, απομάκρυνε ο Σβάρνας.

12′: Παράλληλο γύρισμα του Ολιβέιρα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Μάνταλος δεν προλαβαίνει.

Η ΑΕΚ προσπαθεί να ισορροπήσει το ματς.

4′: Ο Ινσούα προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, αλλά την έστειλε προς την εστία του, με τον Τσιντώτα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ και να σώζει την ομάδα του. Παρά λίγο οι Ελβετοί να προηγηθούν με αυτογκόλ.

2′: Ο Κράουτσι απέφυγε εντυπωσιακά τον Τσιγκρίνσκι απ’ τα δεξιά, έκανε το γύρισμα, αλλά η μπάλα είχε βγει εκτός τελικής γραμμής.

Βρέχει καταρρακτωδώς.

Την πρόκριση στα playoffs του Europa League θέλει να εξασφαλίσει η ΑΕΚ η οποία αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Σεντ Γκάλεν.

Οι ενδεκάδες

Σεντ Γκάλεν: Άτι-Τσίγκι, Κράουτσι, Στεργίου, Φαζλίγι, Μουχέιμ, Κιντίγια, Γκέρτλερ, Ρουίζ, Στίλχαρτ, Ντούα, Γκιγεμενό.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Ανσαριφάρντ, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

Διαιτητής ο Αλεχάντρο Ερνάντες (Ισπανία), με βοηθούς τους συμπτριώτες του Χοσέ Ναράνιο, Χοσέ Αλκόμπα Ροντρίγκες, ενώ τέταρτος είναι ο επίσης Ισπανός, Χαβιέρ Αλμπερόλα Ρόχας.