Europa League: Ευρωπαϊκό ντεμπούτο με πρόκριση για τη Γρανάδα

Η Γρανάδα συνέτριψε με 4-0  την Τεούτα από την Αλβανία στον πρώτο της ευρωπαϊκό αγώνα  και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό του Europa League. Η ομάδα από την Ανδαλουσία εξασφάλισε την παρουσία της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις την τελευταία αγωνιστική και μερικές εβδομάδες αργότερα έκανε… ντεμπούτο σε αυτές.

Οι παίκτες του Ντιέγκο Μαρτίνεθ δεν είχαν πρόβλημα να το συνδυάσουν με νίκη καθώς αντίπαλος ήταν η Τεούτα από την Αλβανία. Στο 5’ με βολέ ο Σολδάδο άνοιξε το σκορ για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ στο 0-3 στο ημίχρονο οι Κένεντι (10’) και Ερέρα (31’). Ο τελευταίος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου, διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης πήραν επίσης, η Ρόζενμποργκ, που διέλυσε με 5-1 την Βέντσπιλς, η Χάιντουκ Σπλιτ με το 0-1 επί της Ρενόβα και η Μπούντουτσνοστ από το Μαυροβούνιο που πέταξε εκτός συνέχειας την Αστάνα (0-1).