LIVE: ΠΑΟΚ – ΑΕΛ 1-0 (τελικό)

Τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 την ΑΕΛ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Τρούγιτς μέσα στην περιοχή έκανε το πλασέ ο Ίνγκασον έβαλε την προβολή και έδιωξε σε κόρνερ.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

89′: Αλλαγές και για τον ΠΑΟΚ. Εκτός οι Μπίσεσβαρ, Τζόλης και πέρασαν στο ματς οι Κρέσπο, Ζαμπά.

89′: Δύο αλλαγές για την ΑΕΛ. Γρηγορόπουλος και Μαϊδάνος αντικαθιστούν Μπέρτο και Φιλίπ αντίστοιχα.

86′: Διπλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Τζόλης αρχικά και εν συνεχεία ο Σβαμπ έκαναν το σουτ με τον Νάγκι να διώχνει σε κόρνερ σωτήρια.

84′: Σουτ του Ζίβκοβιτς, ο Νάγκι μπλόκαρε.

81′: Αλλαγή για την ΑΕΛ. Εκτός ο Τόρζε και στη θέση του ο Πινακάς.

79′: Ο Ζίβκοβιτς απειλεί με σουτ εκτός περιοχής.

78′: Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ, η δεύτερη. Εκτός ο Άκπομ και στη θέση του ο Σβιντέρσκι.

76′: Πρώτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς παίρνει τη θέση του Πέλκα. Ντεμπούτο για τον Σέρβο μεσοεπιθετικό.

73′: Κίτρινη κάρτα στον Μιχαηλίδη.

69′: Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα.

68′: Δυνατή κεφαλιά του Άκπομ από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Νάγκι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

62′: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Πάλι, ο Πέλκας μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα δεξιά και γύρισε στον Άκπομ, ο οποίος δεν κατάφερε να πλασάρει σε κενή εστία.

62′: Ο Πέλκας μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο γκολκίπερ της ΑΕΛ.

57′: Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Πλατέλλας αντικατέστησε τον Μιλοσάβλιεβιτς.

55′: Κίτρινη κάρτα στον Ελ Καντουρί.

53′: Κίτρινη κάρτα στον Μιχαήλ για φάουλ στον Σβαμπ.

50′: Δυνατό σουτ του Πέλκα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Νάγκι.

49′: Κίτρινη κάρτα στον Τρούγιτς.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο στην Τούμπα.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ προηγείται 1-0 της ΑΕΛ.

44′: Ο Μπίσεσβαρ έκανε τη σέντρα με τον Σβαμπ μέσα στην περιοχή να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα έξω.

42΄: Κίτρινη κάρτα στον Ντουρμισάι

39′: Κίτρινη κάρτα στον Ίνγκασον.

61%-39% υπέρ του ΠΑΟΚ η κατοχή της μπάλας.

30′: Ο Μπίσεσβαρ προσπάθησε να βρει τον Πέλκα, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να πλασάρει.

26′: Κίτρινη κάρτα στον Σπαρβ.

22′: Ο Ίνγκασον βρέθηκε μέσα στην περιοχή στα δεξιά αλλά δεν μπόρεσε να γυρίσει τη μπάλα.

16′: ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με γκολ του Τζόλη. Ο Μπίσεσβαρ σήκωσε τη μπάλα προς το νεαρό επιθετικό ο οποίος στην κίνηση έκανε το σουτ και έκανε το 1-0.

8′: Ο Τρούγιτς βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή και πλάσαρε με το αριστερό, η μπάλα άουτ.

2΄: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Γιαννούλης βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, άουτ η μπάλα.

1′: Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ με τον Τόρζε να κάνει το σουτ και τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει τη μπάλα.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει την ΑΕΛ στην Τούμπα, στην πρεμιέρα της Super League.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς – Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης – Μπίσεσβαρ, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Γιαννούλης – Τζόλης, Πέλκας – Άκπομ.

Η ενδεκάδα της ΑΕΛ: Νάγκι – Φιλίπ, Μιχαήλ, Ζίζιτς – Μπέρτος, Σεσέροβιτς, Σπαρβ, Τρούγιτς – Μιλοσάβλιεβιτς, Τόρζε – Ντουρμισάι.