LIVE: Σάλκε – Άρης 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Τελικό σφύριγμα: Η Σάλκε επικράτησε 1-0 του Άρη. Εξαιρετική εμφάνιση από την ομάδα του Ένινγκ.

84′ Ο Άρης αφήνει θετικές εντυπώσεις απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Ο Άρης έχει προχωρήσει σε δύο αλλαγές.Στη θέση του Φετφατζίδη ο Μαρτίνες, ενώ στη θέση του Μπαγκαλιάνη πέρασε ο Δεληζήσης.

72′ Σουτ επιχείρησε ο Μπρούνο Γκάμα, αλλά πέρασε αρκετά μέτρα άουτ.

61′ Αλλαγές για τον Άρη: Μαρμαρίδης στη θέση του Ροζ, Μπερτόγλιο αντί του Σάκιτς, στη θέση Γκανέα ο Σενγκέργκης και Λόπεθ στη θέση του Μαντσίνι.

57′ Κεφαλιά του Μαντσίνι σε εντυπωσιακή επέμβαση προέβη ο Φέρμαν.

53′ O Φετφατζίδης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, καθυστέρησε όμως, πλάσαρε, αλλά χωρίς να βρει στόχο.

47′ ΓΚΟΛ! Ο Κουτούκου ανοίγει το σκορ για την Σάλκε, με ωραία ντρίμπλα και όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

Ημίχρονο: Σάλκε – Άρης 0-0, καλό πρόσωπο από την ομάδα του Ένινγκ.

45′ Kοντά στο 1-0 ο Άρης, ο Ροζ πήρε την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φετφατζίδη και ο Φέρμαν έδιωξε με γροθιές.

40′ Κεφαλιά από τον Ότζιπκα μετά από εκτέλεση κόρνερ, μπλόκαρε με ευκολία ο Κουέστα.

37′ Ο Αρης πιέζει ψηλά και δεν επιτρέπει στην Σάλκε να κυκλοφορήσει την μπάλα.

31′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκανέα, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Φέρμαν.

25΄ Προσπάθεια για τον Άρη, γύρισμα του Μαντσίνι στον Φετφατζίδη, πρόλαβαν οι παίκτες της Σάλκε.

18′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μαντσίνι πήρε την μπάλα στο κέντρο και μπήκε μόνος απέναντι στον Φέρμαν αλλά το πλασέ του μπλόκαρε ο Γερμανός τερματοφύλακας.

13′ Πρώτο σουτ στον αγώνα με τον Σερντάρ να φτάνει έξω από την περιοχή του Άρη κι έκανε το σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Κουέστα.

5′ Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

1′ Σέντρα στην αναμέτρηση…

Ο Άρης δίνει το πιο δυνατό του φιλικό κόντρα στην Σάλκε (14:00) με τον Μίκαελ Ένινγκ να τεστάρει τους παίκτες του κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο.

Οι συνθέσεις της φιλικής αναμέτρησης:

Σάλκε (Βάγκνερ): Φέρμαν, Μεντίλ, Καμπάκ, Ναστάζιτς, Ουτ, Σερντάρ, Μπενταλέμπ, Μερκάν, Ρούντι, Ματόντο, Αμλέρς

Αναπληρωματικοί: Κουτούτσβ, Μπούτελαμπ, Σταμπούλι, Σκρζίμπσκι, Οστσίπκα, Μαρίτ, Ταϊτάγκ, Μπέκερ, Τμιάβ, Μπουζντούτσαν, Χανρατμς

Άρης (Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Μπαγκαλιάννης, Ντάτκοβιτς, Γκανέα, Σάσα, Τζέγκο, Σάκιτς, Γκάμα, Φετφατζίδης, Μαντσίνι

Αναπληρωματικοί: Έμαν, Δεληζήσης, Μαρτίνες, Μπερτόγλιο, Ματίγια, Λόπεθ, Μαρμαρίδης, Σενγκέργκης

Δεξί μπακ θα είναι τελικά ο Ροζ με τον Σάκιτς να παίρνει θέση στα χαφ λόγω απουσίας του Ματίγια. Μπαγκαλιάννης δεξί στόπερ και ο Ντάτκοβιτς αριστερό. Ο Γκάνεα θα είναι το αριστερό μπακ. Τζέγκο, Σάσα και Σάκιτς η τριάδα των χαφ, ενώ η τριάδα μπροστά θα απτελείται από τους Γκάμα (αριστερά), Φετφατζίδη (δεξιά) και Μαντσίνι (κορυφή). Ο Μαντσίνι είναι στην κορυφή της επίθεσης αφού ο Μάνος έμεινε Θεσσαλονίκη λόγω τραυματισμού, ενώ ο Λόπεθ έχει κάνει μόλις δύο προπονήσεις.