LIVE: Σεβίλλη – Ίντερ 3-2 (τελικό)

Τέλος του αγώνα. Η Σεβίλλη νίκησε 3-2 την Ίντερ και κατέκτησε για έκτη φορά στην ιστορία της το τρόπαιο της διοργάνωσης.

Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

85′:  Αλλαγές για την Σεβίλλη. Ο Ντε Γιόνγκ αποχωρεί για να μπει ο Εν-Νεσίρι και ο Γκούντελι αντί του Ντιέγκο Κάρλος.

82′:  Απίθανη ευκαιρία για την Ίντερ. Ο Σάντσες έσπρωξε την μπάλα προς τα δίχτυα, αλλά ο Κουντέ πάνω στη γραμμή έδιωξε.

80′: Κεφαλιά από τον Κουντέ, άουτ η μπάλα

79′: Τρεις αλλαγές για την Ίντερ. Έρικσεν, Σάντσες και Μόουζες μέσα, έξω οι Γκαλιαρντίνι, Μαρτίνες και Ντ’Αμπρόζιο

74′: ΓΚΟΛ η Σεβίλλη.  Ο Ντιέγκο Κάρλος έκανε το ανάποδο ψαλίδι μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Λουκάκου και κατέληξε στα δίχτυα.

73′: Ο Γκαλιαρντίνι σταμάτησε τραβώντας τη φανέλα του Νάβας και βλέπει την κίτρινη.

69′: Αλλαγή για την Σεβίλλη. Ο Οκάμπος δεν μπορεί να συνεχίσει έχει ενοχλήσεις και περνάει στη θέση του ο Μουνίρ.

65′: Μεγάλη ευκαιρία για την Ίντερ. Ο Λουκάκου βρέθηκε απέναντι στον Μπόνο, αλλά το πλασέ του ήταν κακό και ο γκολκίπερ της Σεβίλλης έδιωξε.

61′: Μακρινό σουτ του Οκάμπος, δεν απειλείται ο Χαντάνοβιτς.

55′: Φάουλ του Μπαστόνι, ο οποίος βλέπει την κίτρινη κάρτα.

52′: Σουτ του Γκαλιαρντίνι από πλεονεκτική θέση, κατάφερε να διώκει με τάκλιν ο Ντιέγκο Κάρλος

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

45′: Κίτρινη κάρτα στον Μπανέγα.

41′: Κίτρινη κάρτα στον Μπαρέλα.

36′: ΓΚΟΛ η Ίντερ. Απίστευτα πράγματα. Η Ίντερ ισοφαρίζει στην πρώτη επίθεσή της, μετά το δεύτερο γκολ της Σεβίλλης. Εκτέλεση φάουλ του Μπρόζοβιτς, κεφαλιά του Γοδίν και η Ιντερ απαντάει.

33′: ΓΚΟΛ η Σεβίλλη. Ο Ντε Γιόνγκ πετυχαίνει το δεύτερο του γκολ και βάζει μπροστά την Σεβίλλη. Πήρε την κεφαλιά κερδίζοντας στον αέρα τον Γκαλιαρντίνι. Ανατροπή για τους Ισπανούς και 2-1.

28′: Ο Λουκάκου μπήκε στην περιοχή, έμεινε όρθιος, αν και ήταν κλεισμένος, αλλά έχασε την μπάλα.

24′: Σέντρα του Γιάνγκ από τα αριστερά, δεν σταμάτησε την μπάλα ο Ντ’ Αμπρόζιο.

22′: Σουτ του Οκάμπος, άουτ η μπάλα.

18′ Ευκαιρία για την Ίντερ. Ο Ντ’ Αμπρόζιο δεν μπόρεσε να τελειώσει σωστά τη φάση και η μπάλα πήγε πολύ ψηλά, πάνω από την εστία.

18′: Κίτρινη κάρτα στον Κόντε

17′: Διαμαρτυρίες για χέρι του στην περιοχή της Σεβίλλης, αλλά ο Μάκελι θεωρεί ότι η επαφή του Ντιέγκο Κάρλος με την μπάλα ήταν ακούσια.

Εξαιρετικό το πρώτο 15λεπτο του τελικού.

12′: ΓΚΟΛ η Σεβίλλη. Ο Νάβας έβγαλε τη σέντρα και ο Ντε Γιόνγκ με κεφαλιά ισοφάρισε για τους Ισπανούς.

5′: ΓΚΟΛ για την Ίντερ. Ο Λουκάκου ευστοχεί στο πέναλτι και κάνει το 1-0 για την Ίντερ.

Ο Ντιέγκο Κάρλος που υπέπεσε στην παράβαση αντικρίζει την κίτρινη κάρτα.

3′: Ο Λουκάκου φεύγει στην αντεπίθεση και κερδίζει πέναλτι για την Ίντερ.

Άρχισε ο μεγάλος αγώνας.

Έφθασε το τέλος της διαδρομής για το φετινό Europa League. Στην Κολονία, η Σεβίλλη αντιμετωπίζει την Ίντερ… με φόντο το τρόπαιο της διοργάνωσης.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπόνο, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Ρεγκιλόν, Ζορντάν, Φερνάντο, Μπανέγα, Οκάμπος, Ντε Γιονγκ, Σούσο

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Ντε Φράι, Γκοδίν, Ντ’ Αμπρόζιο, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γιανγκ, Μαρτίνες, Λουκάκου.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο Ντάνι ΜάκΚέλι, 4ος ο Σιδηρόπουλος.