LIVE: AEK – ΟΦΗ 2-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

94′ Τέλος του αγώνα. Η ΑΕΚ επικρατεί 2-0 του ΟΦΗ και ξεφεύγει στο +4 από τον ΠΑΟΚ στη μάχη για τη δεύτερη θέση. Ολιβέιρα στο 19′ και Σβάρνας στο 45′ τα γκολ.

82′ Σουρνάκης αντί Γιαννούλη για τον ΟΦΗ.

81′ Διπλή χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Βέρντε νικήθηκε από τον Γουάλι σε τετ-α-τετ, ενώ το σουτ του Σαμπανάτζοβιτς εκτός περιοχής πέρασε άουτ.

80′ Τσιγκρίνσκι και Σαμπανάτζοβιτς αντί Κρίστισιτς και Μάνταλου. Κλείνουν οι αλλαγές της ΑΕΚ.

77′ Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Παουλίνιο μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Γουάλι αρνήθηκε και πάλι το γκολ στον Πορτογάλο.

74′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Ο Βέρντε βρήκε με όμορφη κάθετη στον Παουλίνιο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Γουάλι απέκρουσε την μπάλα.

66′ Ο Αραούχο σπαταλά ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Γουόλι να τον σταματά και να παραχωρεί κόρνερ.

65′ Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ του Σακόρ εκτός περιοχής, η μπάλα από τα χέρια του Μπάρκα παίρνει ύψος, χτυπά στο πίσω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και περνά κόρνερ.

59′ Αλλαγή και για τον ΟΦΗ, με τον Βαζ αντί του Ναμπί.

59′ Αραούχο αντί Ολιβέιρα και Σιμάνσκι αντί Λιβάγια για την ΑΕΚ που συμπληρώνει τρεις αλλαγές.

57′ Σκληρό φάουλ του Μάνταλου στον Γιαννούλη. Κίτρινη κάρτα για τον αρχηγό της ΑΕΚ.

52′ Μακρινό σουτ του Μεγιάδο, εντός εστίας αλλά ο Μπάρκας μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Οικονόμου για πάτημα στον Φιγκεϊρέδο.

48′ Ο ΟΦΗ δείχνει διάθεση να ανεβάσει τις γραμμές του και να γίνει πιο επιθετικός στο δεύτερο μέρος.

Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές η ΑΕΚ.

Περδίκης, Στάικος και Μάνος αποχωρούν και στη θέση τους μπαίνουν Νάστος, Μεγιάδο και Φιγκεϊρέδο.

Τρεις αλλαγές για τον ΟΦΗ με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Τέλος πρώτου μέρους. Η ΑΕΚ πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη 2-0 του ΟΦΗ.

45′ ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια εκτέλεσε το φάουλ, ο Σβάρνας μπήκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0!

43′ Πολύ σκληρό φάουλ του Στάικου στον Μάνταλο. Κίτρινη για τον παίκτη του ΟΦΗ.

38′ Πρώτη καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Περδίκης πήρε την κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπάρκα.

30′ Ο Βέρντε βγαίνει από δεξιά, αλλά επιλέγει να γυρίσει την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όπου δεν ακολουθούσε κανείς.

27′ Πρώτη αλλαγή και αναγκαστική για την ΑΕΚ. Βέρντε αντί Αλμπάνη.

23′ Κίτρινη στον Περδίκη για φάουλ στον Παουλίνιο. Ο νεαρός βρήκε αέρα (όχι μπάλα) και πέτυχε τον Πορτογάλο, που χτύπησε ελαφρώς.

Ο Πορτογάλος αφιέρωσε το γκολ στον νεαρό παίκτη της ΑΕΚ, Σαρδέλη, ο οποίος υπέστη ρήξη κνήμης και θα απουσιάσει για περίπου τρεις μήνες απ’ τη δράση.

19′ ΓΚΟΟΟΛ για την ΑΕΚ! Ο Ολιβέιρα βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ και πλάσαρε υπέροχα τον Γουάλι για το 1-0!

12′ Ακυρώνεται γκολ του Λιβάγια ως οφσάιντ. Σωστή υπόδειξη του βοηθού.

10′ Οι παίκτες του Καρέρα έχουν μία φλύαρη κατοχή της μπάλας, δίχως κάτι αξιόλογο επιθετικά.

5′ Καλή συνεργασία Κρίστισιτς-Ολιβέιρα, το σουτ του Πορτογάλου κοντράρει και καταλήγει πλάγιο.

Η ΑΕΚ πιέζει αρκετά ψηλά από τα πρώτα λεπτά.

1′ Έναρξη του αγώνα.

Η ΑΕΚ θέλει να συνεχίσει να οδηγεί τη μάχη για τη δεύτερη θέση και υποδέχεται στο ΟΑΚΑ τον ΟΦΗ. Η εξέλιξη της αναμέτρησης…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος, Κρίστισιτς, Αλμπάνης, Λιβάγια, Ολιβέιρα.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μπράουν, Βαφέας, Γιαννούλης, Περδίκης, Μπολάκης, Σακόρ, Βίκτορ, Στάικος, Ναμπί, Μάνος.

Στον πάγκο για την Ένωση: Τσιντώτας, Μπακάκης, Λάτσι, Τσιγκρίνσκι, Σιμάνσκι, Σαμπανάτζοβιτς, Βέρντε, Αραούχο, Μαχαίρας.

Αναπληρωματικοί για τους Κρητικούς: Σωτηρίου, Νάστος, Μίγγος, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Σουρνάκης, Βαζ, Νοικοκυράκης, Φιγκεϊρέδο.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Τάσος Σιδηρόπουλος του συνδέσμου Δωδεκανήσου.

Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς (Αιτ/νίας), Λάζαρος Δημητριάδης (Μακεδονίας)

4ος: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

VAR: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)