Πρέμιερ Λιγκ: «Διπλό» για την Μπέρνλι

Με σκόρερ τον αρχηγό της Μι και τον τερματοφύλακα Πόουπ να κάνει δύο σωτήριες επεμβάσεις στις καθυστερήσεις, η Μπέρνλι νίκησε με 1-0 την Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας για την 32η αγωνιστική της Premier League.

Κάκιστο από πλευράς θεάματος ήταν το πρώτο ημίχρονο, το οποίο ξεχάστηκε εύκολα και γρήγορα. Οι τερματοφύλακες ήταν, σε γενικές γραμμές,  απλοί παρατηρητές και πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο. Η Μπέρνλι είχε μια καλή στιγμή με τον ΜακΝιλ (19’) και η Κρίσταλ Πάλας με τον Αγιού (32’).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο 62’ με τον Μι, που πέτυχε το πρώτο του γκολ από τον Ιανουάριο του 2017, στην 300η συμμετοχή του με τη φανέλα των «Κλάρετς». Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση και είχαν δύο καλές ευκαιρίες με τους Μιλιβόγεβιτς (79’) και Αγιού (88’), ενώ στις καθυστερήσεις ο Πόουπ έκανε δύο τεράστιες επεμβάσεις, κρατώντας το 1-0 υπέρ της ομάδας του.