LIVE: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-0 – Τελικό

Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

93′: Ο Καντουρί κάνει φάουλ στον Σεμέδο. Αντικρίζει την κίτρινη κάρτα. Είναι η δεύτερη και αποβάλλεται.

91′: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Στοχ έκανε το γύρισμα, με τον Ελ Καντουρί να κάνει το πλασέ στην κίνηση αλλά να μην σημαδεύει σωστά από το ύψος της περιοχής.

Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις.

89′: Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Σφιντέρσκι έκανε κοντρόλ, έκανε την προβολή αλλά ο Σα το έβγαλε.

88′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τον Χασάν να μπαίνει στη θέση του Φορτούνη.

Αποβάλλεται ο Καρυπίδης από τον πάγκο του ΠΑΟΚ, έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους πως ο Φορτούνης μπήκε χωρίς άδεια στον αγωνιστικό χώρο και από το κλέψιμό του ο Ολυμπιακός πέτυχε το δεύτερο γκολ. Αποβάλλεται και ο Μάριο Μπράνκο.

85′: ΓΚΟΟΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός. Ο Φορτούνης έδωσε στον Καμαρά, ο οποίος με ωραίο πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Πασχαλάκη για το 2-0 του Ολυμπιακού που «σφραγίζει» την πρόκριση.

84′: Ευκαιρία στον Ολυμπιακό. Ο Ραντζέλοβιτς γυρίζει παράλληλα, ο Ελ Αραμπί είναι μόνος του με τον Πασχαλάκη, αλλά πιάνει αέρα στο σουτ.

83′: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Στοχ εκτελεί το φάουλ, ο Βαρέλα μόνος του πιάνει την κεφαλιά στην κίνηση, ο Σα με εξαιρετική απόκρουση έδιωξε.

80′: Σέντρα-σουτ του Σφιντέρσκι, ο Σα δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου. Κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο.

80′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Καφού στη θέση του Μασούρα.

77′: Πέσιμο του Βαρέλα στην περιοχή του Ολυμπιακού, φωνές για πέναλτι από τους φιλοξενούμενους για μαρκάρισμα από τον Μπα. Δεν υπάρχει κάτι, σωστά δείχνει ο Κάιπερς να συνεχιστεί το παιχνίδι.

76′: Βαθιά μπαλιά με στόχο τον Σβιντέρσκι, ο Σα βγαίνει και μπλοκάρει.

Ρισκάρει ο προπονητής του ΠΑΟΚ.

73′: Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Ο Εσίτι στη θέση του Μπίσεσβαρ. Ο Στοχ στη θέση του Μάτος.

67′: Κίτρινη κάρτα ο Καντουρί για διαμαρτυρίες στον Κάιπερς.

67′:  Κίτρινη κάρτα στον Καμαρά.

65′: ΓΚΟΟΟΟΛ ο Ολυμπιακός. Σέντρα του Καμαρά, ο Ίνγκασον δεν μπορεί να βρει την μπάλα με τάκλιν και ο Μασούρας με κεφαλιά-ψαράκι δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά.

63′:  Τριπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Μέσα οι Λάμπρου, Ροντρίγκο και Σβιντέρσκι. Έξω οι Τζόλης, Άκπομ, Λημνιός.

61′: Εκτέλεση φάουλ του Μαουρίτσιο, η μπάλα κατεβαίνει αλλά περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

60′: Κίτρινη κάρτα ο Τσιμίκας.

60′: Ο Τζόλης βγαίνει από δεξιά, ο Τσιμίκας τον ανατρέπει. Ξεκάθαρα εκτός περιοχής. Φάουλ σε καλή θέση για τον ΠΑΟΚ.

59′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από γέμισμα του Ομάρ, ο Ελ Αραμπί έκανε την γυριστή κεφαλιά με τον Πασχαλάκη να διώχνει εντυπωσιακά και να κρατάει το μηδέν.

58′: Κίτρινη κάρτα στον Λημνιό τώρα, για μαρκάρισμα στον Φορτούνη.

54′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Γέμισμα του Γκιγέρμε, η μπάλα περνάει από όλους και φτάνει στον Μασούρα, ο οποίος σουτάρει στην κίνηση αλλά ο Πασχαλάκης μπλοκάρει.

53′: Κίτρινη κάρτα στον Ίνγκασον για καθυστέρηση.

53′: Ο Ελ Αραμπί κάνει το σουτ, η μπάλα στην πλάτη του Ίνγκασον.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Δεύτερη αλλαγή για τους γηπεδούχους. Ο Ραντζέλοβιτς στη θέση του Λοβέρα.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

45′: Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Τζόλη που πέρασε τον Τσιμίκα, το γύρισμά του, όμως, ήταν κακό και οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού κατάφεραν να απομακρύνουν τον κίνδυνο.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

44′: Σουτ του Τζόλη έξω από την περιοχή, η άουτ.

43′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κάθετη του Φορτούνη για τον Τσιμίκα, αυτός γυρίζει με τη μία παράλληλα, ο Μασούρας στο πρώτο δοκάρι εντός περιοχής αστοχεί.

42′: Ο Καμαρά κάνει το σουτ, ο Πασχαλάκης απομακρύνει.

41′: Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης στη θέση του Μπουχαλάκη.

37′: Ο Μπουχαλάκης κόβει τον Ελ Καντουρί, εμποδίζοντάς τον να οργανώσει το παιχνίδι του ΠΑΟΚ.

34′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ομάρ έκανε τη σέντρα, με τον Ελ Αραμπί να πιάνει την κεφαλιά-ψαράκι αλλά ο Ίγνκασον παραχώρησε κόρνερ.

32′: Κίτρινη κάρτα ο Εσίτι.

30′: Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Μάτος βγάζει κάθετα δεξιά στον Τζόλη, αυτός γυρίζει προς το κέντρο της άμυνας του Ολυμπιακού. Ο Λημνιός κάνει το σουτ, η μπάλα πάνω από την εστία του Σα.

Συμπληρώθηκε πρώτο πρώτο 20λεπτο του αγώνα. Κακός ρυθμός, αρκετά λάθη και με το παιχνίδι.

19′: Κίτρινη κάρτα στον Μπουχαλάκη για σκληρό φάουλ στον Άκπομ.

Ο ΠΑΟΚ δίνει χώρο στον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα του αγώνα.

13′: Ο Τσιμίκας κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Πασχαλάκης μπλοκάρει.

6′: Ο Άκπομ πιέζει τον Μπα, αλλά ο αμυντικός του Ολυμπιακού είχε βγει πρώτος στην μπάλα.

2′: Μονομαχία του Μάτος με τον Λοβέρα. Ο Βραζιλιάνος κλωτσάει τον Αργεντινό.

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στη ρεβάνς του 3-2 υπέρ του Δικεφάλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ο Ολυμπιακός θα παραταχθεί σε σχηματισμό 4-3-3 και με τους: Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκα, Μπουχαλάκη, Καμαρά, Γκιγέρμε, Λοβέρα, Μασούρα, Ελ Αραμπί.

Σε 4-3-3 ο ΠΑΟΚ. Ο Πασχαλάκης υπερασπίζεται την εστία, ο Μάτος το δεξί άκρο, ο Γιαννούλης το αριστερό. Οι Βαρέλα και Ίνγκασον συνθέτουν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Ο Εσίτι θα είναι το εξάρι, οι Μαουρίσιο και Καντουρί οι δυο εσωτερικοί μέσοι. Λημνιός και Τζόλης στα δύο άκρα και ο Άκπομ στην κορυφή.

Ο Τάσος Παπαπέτρου μαζί με την ομάδα των Ολλανδών διαιτητών (Κάιπερς, Φαν Ρέκελ, Ζέινστρα).