ΒΙΝΤΕΟ: Μια ανάσα από τη στέψη η Μπάγερν!

Μια νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος για 8η συνεχόμενη χρονιά και 30η στην ιστορία της απέχει η Μπάγερν Μονάχου.

Οι Βαυαροί τα βρήκαν… μπαστούνια απέναντι στη Γκλάντμπαχ στην «Allianz Arena», στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Bundesliga, αλλά τελικά με γκολ του Γκορέτσκα στο 86′, πήραν τη νίκη με 2-1 και διατήρησαν το +7 από τη Ντόρτμουντ, τρεις στροφές πριν το φινάλε. Αυτό σημαίνει ότι αν το βράδυ της Τρίτης (16/6) φύγουν με το διπλό από τη Βρέμη απέναντι στη Βέρντερ, κατακτούν και μαθηματικά τον τίτλο.

Οι Βαυαροί ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Ζίρκζε στο 26΄, όμως η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, αφού τα «πουλάρια» κατάφεραν οκτώ λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους να φέρουν το ματς στα ίσα χάρις το αυτογκόλ του Παβάρ.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ στην επανάληψη, όμως ήταν τρομερά άστοχοι, με αποτέλεσμα η Μπάγερν να χτυπήσει λίγο πριν το φινάλε με τον Γκορέτσκα και να πάρει τη νίκη.