LIVE: Ντόρτμουντ – Σάλκε 4-0 – Τελικό

Τέλος του αγώνα. Η Ντόρτμουντ επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Σάλκε στο ντέρμπι της Κοιλάδας του Ρουρ.

74′: Αλλαγή για τη Σάλκε. Ο Σεπφ αντί του Σέρνταρ.

73′: Κίτρινη κάρτα στον Πίστσεκ.

68′: Αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Ο Ντιλέινι εκτός, ο Μπαλέρντι εντός.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ για την Ντόρτμουντ στο 63′.Ο Χάαλαντ κάνει κάθετη στον Γκερέιρο, ο οποίος με σουτ κάνει το 4-0.

56′: Ωραία προσπάθεια και σουτ του Μπούργκσταλερ, μπλόκαρε ο Μπούρκι.

53′: Κίτρινη κάρτα για τον Ντιλέινι.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ η Ντόρτμουντ στο 48′. Ο Χάαλαντ συνεργάστηκε με τον Μπραντ, ο οποίος γύρισε στον Αζάρ και ο Βέλγος με σουτ νίκησε τον Σούμπερτ για το 3-0.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Δύο αλλαγές για την ΣάλκεΟι Ματοντό, Μπούργκσταλερ στη θέση των Ραμάν, Τομπιντό.

Τέλος ημιχρόνου.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ η Ντόρτμουντ στο 45′.  Ο Νταούντ έδωσε στον Μπράντ, εκείνος έβγαλε κάθετη στον Γκερέιρο, με τον Πορτογάλο να κάνει το 2-0 με σουτ.

35′: Ατομική ενέργεια από τον Χακίμι, ο οποίος γύρισε στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ του Γκερέιρο πέρασε άουτ.

ΓΚΟΟΟΟΛ η Ντόρτμουντ στο 29′. Συνεργασία του Μπραντ με τον Αζάρ, ο οποίος έκανε το γύρισμα και ο Χάαλαντ με πλασέ νίκησε τον Σούμπερτ για το 1-0.

26′: Ευκαιρία για τη Σάλκε. Ο Ακάντζι δεν έδιωξε σωστά την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Καλιτζιούρι που έκανε το σουτ, αλλά ο Μπούρκι έδιωξε.

24′: Ύστερα από σέντρα του Μπραντ, η μπάλα κατέληξε στον Χάαλαντ, ο οποίος σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

15′: Ο Γκερέιρο μπήκε απ’ τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

13′: Ευκαιρία ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Ο Χακίμι μπήκε απ’τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Μακένι πρόλαβε και έδιωξε.

H Bundesliga επέστρεψε, ύστερα από περίπου δύο μήνες λόγω κορονοϊού, με το ντέρμπι της Κοιλάδας του Ρουρ μεταξύ της Ντόρτμουντ και της Σάλκε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

NTOΡΤΜΟΥΝΤ (Λουσιάν Φαβρ): Μπούρκι, Πίστσεκ, Χούμελς, Ακάντζι, Χακίμι, Ραφαέλ Γκερέιρο, Νταούντ, Ντιλέινι, Μπράντ, Αζάρ, Χάαλαντ.

ΣΑΛΚΕ (Ντέιβιτ Βάγκνερ): Σούμπερτ, Τομπιντό, Σανέ, Νάστασιτς, Κένι, Οτσίπκα, Μακένι, Σέρνταρ, Χάριτ, Καλιτζιούρι, Ραμάν.