«Εκτέλεσε» και… καθάρισε τον Κολοσσό Ρόδου η ΑΕΚ!

Με τον Ρογκαβόπουλο στην πεντάδα αντί του Σαντ Ρος και τον Γιαννόπουλο πρωταγωνιστή, η ΑΕΚ με όπλο τις τρίποντες… βόμβες πέρασε από τη Ρόδο, επικρατώντας με 70-79 επί του Κολοσσού και έμεινε μόνη δεύτερη στην Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε τον έλεγχο του αγώνα, όμως στα τελευταία λεπτά αναγκάστηκε να ανεβάσει την απόδοσή της. Ειδικά στο σημείο που οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με τον Κρομά (67-65, 36′), κατάφερε να τρέξει επιμέρους σκορ 1-10, με Σλότερ, Λάνγκφορντ και Γιαννόπουλο, φέρνοντας στα μέτρα της την αναμέτρηση.

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ ήταν εκρηκτικό στην αναμέτρηση. Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ορεξάτος και έχοντας βοήθειες από τους Γκίκα και Γκραντ η “Ένωση” πήρε το προβάδισμα στο σκορ(3-12, 4′). Ο Κολοσσός αντέδρασε και μάζεψε τη διαφορά με τον Ντάνιελς (7-12, 6′). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ, η οποία ανέβασε τη διαφορά ξανά με τον Γιαννόπουλο (9-18, 8′). Ο Κολοσσός ανέβασε την πίεση στην άμυνά του και με τους Τζάκσον-Μωραϊτη να σκοράρουν η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (16-18, 9′). Η διαφορά των δύο πόντων έμεινε ως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου υπέρ της ΑΕΚ.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ανέλαβε δράση για την ΑΕΚ και μαζί με τον Γιαννόπουλο βοήθησαν την ομάδα τους να προηγηθεί με επτά πόντους (21-28, 13′). Ο Γιάννόπουλος παρέμεινε… συνδεδεμένος με το καλάθι, όμως ο Κολοσσός ανέβασε την απόδοσή του και έβγαλε αντίδραση. Με επιμέρους σκορ 6-0 από τον ΜωραΪτη η διαφορά μειώθηκε στο σουτ (27-30, 15′). Ο Κολοσσός παρέμενε ανταγωνιστικός και χάρη στους Τουντζιαράκη και Κρόμα μείωσε σε απόσταση… βολής (33-34, 18′). Ο Κιθ Λάνγκφορντ όμως ανέλαβε δράση στο τέλος του ημιχρόνου και με 5 προσωπικούς πόντους “έγραψε” το 33-39, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ συνέχισε να ηγείται για την ΑΕΚ, κρατώντας παράλληλα και το προβάδισμα της ομάδας του (35-41, 21′). Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος βγήκε μπροστά και η ΑΕΚ κατάφερε να «χτίσει» διαφορά στη Ρόδο (42-50, 25′). Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν αποτελεσματική, ο Γκίκας έδινε τον ρυθμό στην επίθεση και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (44-54, 26′). Ο Γκρίφιν μάζεψε τη διαφορά για τον Κολοσσό, όμως και πάλι ο Κιθ Λάνγκφορντ φώναξε “παρών” και με δική του προσπάθεια “έγραψε” το 52-58, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Δυνατά μπήκε στο παρκέ στην τέταρτη περίοδο ο Κολοσσός Ρόδου. Ο Ντόνοβαν Τζάκσον ανέλαβε δράση και οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά σε απόσταση… βολής (62-63, 33′), τρέχοντας επιμέρους σκορ 7-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Κρόμα με βολή τεχνικής ποινής σκόραρε και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (65-65, 35′). Ο Κρόμα πήρε και την επίθεση για τον Κολοσσό και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (67-65, 36). Ο Σλότερ απάντησε και με προσωπικές προσπάθειες έβαλε την ΑΕΚ και πάλι μπροστά στο σκορ (67-69, 37′). Δύο μεγάλα σουτ από Λάνγκφορντ και Γιαννόπουλο έφεραν την ΑΕΚ σε θέση ισχύος (68-75, 37′). Η ΑΕΚ διατήρησε τα ηνία του αγώνα, διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και έφυγε με νίκη από τη Ρόδο.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-39, 52-58, 70-79