Στοπ στην Πάτρα για τον Άρη

Ο Απόλλωνας έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Ελ Αμίν επιβλήθηκε εύκολα του Άρη με 76-60 παίρνοντας μια σπουδαία νίκη.

Ο Απόλλωνας ήταν εκείνος που σκόραρε στην αρχή με τον Πεν, με τον Βεζένκοφ να δίνει το προβάδισμα στον Άρη μετά από δύο εύστοχα σουτ με 3-4. Ο νεαρός Βούλγαρος σημείωσε ακόμα δύο πόντους με εύστοχες βολές κάνοντας το +3 για τον Άρη. Ο Πεν μείωσε σε 7-9 με τρίποντο, ενώ λίγο αργότερα ο Σκορδίλης έδωσε προβάδισμα στην ομάδατης Πάτρας με 11-10. Στη συνέχεια ο Μούρτος κατέβασε τη διαφορά σε 14-13, όμως ο Γκάλογουεϊ με τρίποντο στην εκπνοή πήγε τη διαφορά στο +4 (17-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης με επμέρους σκορ 6-0 πέρασε μπροστά με 17-19, όμως οι Φιτζπάτρικ και Γκάλογουεϊ είχαν τη λύση για τους γηπεδούχους και έκαναν το 24-19 για τον Απόλλωνα. Ο Πεν λίγο αργότερα έφτασε τη διαφορά στο +9 (28-19), ωστόσο ο Πάσαλιτς αρχικά και ο Ριντ στη συνέχεια μείωσαν σε 28-23 στο τέλος του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο υπήρξε μία ένταση ανάμεσα σε οπαδούς του Άρη και του Απόλλωνα όμως με την παρέμβαση των ανθρώπων της ασφάλειας του γηπέδου αλλάκαι της αστυνομίας το επεισόδιο έλαβε τέλος.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου Βεζένκοφ ψαλίδησε τη διαφοράμε τρίποντο κάνοντας το 30-27, ενώ στο 24′ έκανε το 35-32 με καλάθι και φάουλ. Ο Νέιμικ μείωσε ακόμα περισσότερο σε 35-34, όμως και πάλι οι Ελ Αμίν και Πεν έδωσαν αέρα έξι πόντων στον Απόλλωνα με 43-37. Ο Άρης προσπάθησε να πλησιάσει τους Πατρινούς αλλά ο Γκάλογουεϊ με λέι απ έκλεισε το δεκαλέπτο με 46-40.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους Σκορδίλη και Ελ Αμίν να σκοράρουν και φτάνουν τη διαφορά στο +9 (49-40), όμως ο Άρης με 3 συνεχόμενα τρίποντα από Πάσαλιτς και Αντεγκμπόγιε μείωσε σε 53-49. Ο Ελ Αμίν απάντησε με δύο δικά του τρίποντα κάνοντας το 59-49 στο 35′. Ο Πεν λίγο στο 37′ έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +11 (66-55), ενώ ο Φιτζπάτρικ έκανε το 71-55 ευστοχόντας σε ακόμα ένα σουτ τριών πόντων. Ο Αντεγκμπόγιε μείωσε με βολές στο 39′ σε 74-57, με τον Ελ Αμίν να κάνει το 76-57 φτάνοντας τους 20 πόντους, ενώ ο Νέιμικ έκανε το τελικό 76-60.